COVID-oltás: új ajánlásra kell figyelni

Frissítette az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési hivatal (CDC) a koronavírus elleni védőoltás második adagjának beadásával kapcsolatos irányelveket. Az indoklás szerint ezzel minimalizálni lehet egy ritka, de súlyos szövődmény kialakulásának kockázatát.

Korábban az volt az általános gyakorlat, hogy mindenki 3-4 hét különbséggel kapta meg az új típusú koronavírus elleni vakcina két dózisát. A CDC új kutatási eredményei szerint viszont, ha nyolc hét telik el a védőoltás első és második adagjának beadása között, akkor kisebb a szívizomgyulladás kockázata - számolt be róla a Health.com .

fiatal férfi koronavírus elleni védőoltást kap
Érdemes egy kicsit többet várni a második oltással. Fotó: Getty Images

A fiatal férfiak vannak a leginkább veszélyben

A frissített ajánlás kiemeli, hogy bár a COVID-19 elleni vakcina miatt kialakuló szívizomgyulladás továbbra is nagyon ritka, a szövődmény relatív kockázata a 12-39 éves férfiak körében valamivel magasabb, mint a társadalom többi csoportjában. Az első és a második oltási dózis közötti intervallum meghosszabbításával azonban mérsékelhető ez a rizikó. Az ajánlás szerint a két oltás között 4 hétnél hosszabb szünetet kell tartani, és ezzel nemcsak a szívet érintő szövődmény kialakulásának valószínűsége csökken, hanem fokozódhat a szervezet antitesttermelése is. 8 hétnél tovább viszont már nem érdemes várni a második adaggal.

Nem mindenki tud mit kezdeni a járvány után hirtelen visszanyert szabadsággal .

A CDC ugyanakkor kiemelte azt is, hogy a mérsékelten vagy súlyosan immunhiányos személyeknek, 65 évnél idősebbek, valamint az egyéb okok miatt gyors védelemre szoruló embereknek jobb, ha az általános ajánlások szerint adják be a második koronavírus-vakcinát, tehát az első után 3-4 héttel. A meghosszabbított ütemtervet elsősorban azoknak az amerikai férfiaknak ajánlják, akik még csak az első oltásukat kapták meg, vagy egyet sem. (Az Egyesült Államok lakosságának nagyjából 35 százaléka még nem kapott második dózist, 23 százalék elsőt sem.)

Milyen gyakori az oltás okozta szívizomgyulladás?

Egy amerikai tanulmány szerint a több mint 350 millió oltóadagot kapott, csaknem 200 millió amerikai közül mindössze 1626 embernél alakult ki szívizomgyulladás. Az érintettek jellemzően 12 és 24 év közötti férfiak voltak. Egy izraeli tanulmány pedig 2,5 millió beoltott személy között 54 szívizomgyulladásos esetet azonosított, leginkább a 16 és 29 év közötti, fiatal férfiak körében. A szakértők azonban minden esetben leszögezték, hogy az oltások csekély kockázatával szemben a koronavírus-fertőzés jóval gyakrabban és erősebben idézi elő ezt a súlyos szövődményt.

Világszerte számos feljegyzés született olyan COVID-19-betegekről az elmúlt két évben, akiknél a fertőzés miatti kórházi kezelésük ideje alatt diagnosztizáltak cukorbetegséget . Egy új kutatás szerint ugyanakkor egyes esetekben ez csupán átmeneti állapot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de hajnalban az északnyugati, északi részeken már szakadozhat, csökkenhet a felhőzet. A csapadékzóna kelet, délkelet felé fokozatosan elhagyja az országot. Az északi szélvédett völgyekben párássá válhat a levegő. A délkeleti tájakon mérséklődik a légmozgás, majd hajnalban az Észak-Dunántúlon elkezd megélénkülni az északnyugati szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 2 és 7 fok között alakul, de a szélárnyékos, kevésbé felhős északi völgyekben 0 fok körüli értéket is mérhetünk. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra