Célegyenesben az új vakcina, milliók életét mentheti meg

Nagyon közel járnak ahhoz, hogy végre eltűnjön a Földről az emberekre végzetes fertőzés.

Sikeresen teljesítette az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik utolsó engedélyezési fázisát az Oxfordi Egyetem új, malária elleni oltása – közölte a vakcinát fejlesztő Oxfordi Egyetem kutatócsoportja. Mint arról korábban beszámoltunk, a vakcina tesztelése 2019-ban indult, és tavaly májusban jöttek az első eredmények.

Az előzetes teszteket 5-17 hónapos Burkina Fasó-i gyerekekkel végezték, az után követéses vizsgálat pedig 77 százalékos, vagyis "magas szintű hatékonyságot" mutatott. Azóta nagyobb mintára, több fázisra és idősebb életkorra is kiterjesztették a tesztelést, jelenleg is négy afrikai ország majdnem ötezer gyereke vesz részt benne hároméves korig. Ennek részeredménye érett be mostanra, mert a WHO megállapította, hogy a vakcinajelölt átlagosan 75 százalékos hatékonyságot mutatott, amivel átment az engedélyezéshez szükséges következő fázisba.

malária, malária elleni oltás
Az új vakcinának köszönhetően Örökre eltűnhet a malária a Földről. Fotó: Getty Images

Az Oxfordi Egyetem kutatói az R21/Matrix-M™ nevű, malária elleni vakcinajelölt 2b fázisú vizsgálatának eredményeit ismertették. Ez a vegyület már korábban is nagyfokú hatékonyságot mutatott az emberek betegség elleni védelmében. A most lezáruló kutatási fázis szerint két év alatt érték el a 80 százalékos hatékonysági szintet a malária ellen elfogadott négydózisos, azaz emlékeztető oltásokat használó immunizálási rendszer segítségével. Ezek az eredmények nagyon jó hírek, mivel jó úton haladunk afelé, hogy életképes vakcinát kapjunk a szörnyű és gyakori betegség ellen. Annál is inkább, mert az eddigi leghatékonyabb maláriaellenes védőoltások afrikai gyerekekkel végzett tesztekben csak 55 százalékos hatékonyságot mutattak.

A malária tünetei

A maláriát egy parazita okozza, melyet szúnyogok terjesztenek. Noha gyógyítható, a WHO becslése szerint 2019-ben 229 millió megbetegedés és 409 ezer halálozás történt. A tünetek lázzal, fejfájással, hidegrázással kezdődnek, kezelés nélkül gyorsan súlyossá, akár halálossá is válhatnak. A parazitának négy különböző fajtája van, amelyek különböző súlyosságú betegséget okoznak. Gyógyszerekkel lehet védekezni ellenük, de olyan gyógyszert még nem sikerült kifejleszteni, amely százszázalékosan kizárja a fertőzés veszélyét.

Magyarországon nincs malária, csak külföldi útjaikon fertőződhetnek meg az utazók. Az orvosok nem is szoktak lázas betegségnél maláriára gyanakodni, ha nem tudják, hogy a páciens külföldön járt. Utazóknak sem árt tudni, hogy a betegség lappangási ideje erősen változó, lehet egy hét, de akár egy évvel az utazás után is kialakulhat a betegség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra