Elmúltál ötven? Téged is érinthet a férfiak egyik leggyakoribb problémája

Amíg nincs nagy baj, nem megyünk orvoshoz, amikor már nagy baj van, akkor már hiába megyünk orvoshoz. Régi paradoxon – prosztataprobléma esetén különösen fontos lenne feloldanunk még akkor is, ha hajlamosak vagyunk tabuként kezelni az urológiai gondokat.


Mint egy szelídgesztenye. Nagyjából ekkora az a kis szerv a férfiak szervezetében, amiről legtöbben tudomást sem vesznek – amíg problémát nem okoz. Márpedig azt elég gyakran teszi, különösen idősebb korban. A prosztatáról van szó, egy nemi mirigyről, amely az ondóváladék egy részét termeli. A húgyhólyag alatt helyezkedik el, méghozzá úgy, hogy egy rövidke szakaszon körülöleli a húgycsövet. Nos, ebből a találkozási pontból adódnak a gondok. Merthogy a prosztata nem csak úgy „van”, hanem bizony nő az évek folyamán. Pontosan maguk az orvosok sem tudják az okát, de igen gyakori, hogy sejtjei burjánzásnak indulnak. És itt már meg is érkeztünk a prosztata-megnagyobbodáshoz (benignus prostata hyperplasia; BPH). Ahhoz képest, hogy még az okok is bizonytalanok, meglepő lehet, hogy a hatvan év feletti férfiak több mint felénél kimutatható.

Gyakori inger, ritka eredmény

Ha önmagában egy méretnövekedésről lenne szó, nem is aggódna senki. Ám ez a bizonyos megnagyobbodás meg tudja keseríteni a mindennapokat. Ahogy nő a prosztata, úgy nyomja egyre inkább a húgycsövet. Ezáltal gyakorivá válik a vizelési inger – mondjuk ki: az ember egyfolytában a vécére jár, gyakran éjszaka is – ugyanakkor alig „jön valami”, merthogy az összepréselt húgycsőből az inger ellenére nehezen távozik a vizelet; a sugár gyenge és elakadó, mégis, a végén az érintettnek olyan érzése van, hogy nem ürült ki teljesen a húgyhólyag.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Bizony, idegesítő és kellemetlen. Ráadásul tabunak is számít: sok férfi hallgat a dologról, szégyelli a családtagok előtt a panaszait, de ami a nagyobb baj: orvossal sem szívesen beszél róla. Pedig a kezeletlen BPH nemcsak az életminőséget rontja, de súlyos szövődményekkel járhat. Nincs értelme titkolózni, mert ma már hatásos terápiák állnak rendelkezésre a prosztata-problémák kezelésére.

Nagy, nagyobb, még nagyobb

A fiatal felnőttek prosztatájának térfogata mintegy 15 milliliter – ez felel meg tehát az egészséges méretnek. Évente átlagosan 2,0-2,5 %-kal lesz nagyobb, így a 40-79 éveseknél már 28 ml-t mérhetünk. A 60-as éveikben járók 50-60%-ánál, míg a 70 évnél idősebbek 80-90%-ánál pedig már kimutatható a BPH, de az orvosok 80 ml feletti prosztatamérettel is találkoznak (persze a húgycső rugalmasságán is múlik, hogy mindez okoz-e panaszokat).

Az, hogy nem tudjuk, mik a megnagyobbodás pontos okai, nem jelenti azt, hogy nem tudunk tenni ellene (de legalábbis a már kialakult folyamat fékezéséért, visszafordításáért).

Azt nem tudjuk befolyásolni, hogy ha valakinek elsőfokú rokona (vagyis apja, nagyapja, testvére vagy unokatestvére) jóindulatú prosztata-megnagyobbodásban szenved, akkor az átlagosnál négyszer nagyobb eséllyel alakul ki BPH nála is.

Amit tehetünk viszont, az az, hogy csökkentjük bizonyos gyulladásos folyamatok, illetve a cukorbetegség, az elhízás és a metabolikus szindróma kialakulásának esélyét, melyek növelik a rizikót.

Kezdeti tünetekből komolyabb baj

A gyakori vizelési inger és a vizelési nehézségek ugyan kellemetlenek, de nem súlyosak. Ha azonban nem foglalkozunk ezekkel a kezdeti jelekkel, akkor kialakulhatnak komolyabb szövődmények. Ilyenek például a húgyúti fertőzések, a kőképződés, a húgyhólyag- és vesemedence-tágulat, a krónikus veseelégtelenség vagy a vizelési képtelenség. Sajnos életveszélyes állapot is létrejöhet, ha a húgyúti szervek deformálódnak.

Egy biztos: a BPH önmagától nem gyógyul meg. Hatásos gyógyszeres terápiák azonban nagyon is léteznek. Bizonyos hatóanyagok a húgycső ellazításával segítenek, másfajták képesek csökkenteni a prosztata méretét. Aki kevésbé szívesen használ kemikáliákat, az választhat természetes készítmények közül is. A szabalpálma- vagy a tökmag-kivonat eredményességét klinikai kutatások is igazolták tartós szedés mellett – ami itt annyit jelent, hogy nem súlyosbodnak a panaszok. Akinél egyik alternatíva sem válik be, annak végső soron sebészeti beavatkozás hozhat megoldást: a prosztata egyes részeit kimetszik.

Mit lehet tenni?

Ha ön arra gyanakszik, hogy érintett lehet (vagy hozzátartozójáról gondolja ezt), akkor az út a következő: pontos diagnózis, orvosi konzultáció, szakszerű kezelés. Sokan azért ódzkodnak szaksegítséget kérni, mert nem tudják, mi vár rájuk a vizsgálat során. Nos, az urológiai felmérés többnyire fizikális felméréssel kezdődik. Az orvos áttapintja az alhasat, majd a végbélen keresztül szintén tapintással állapítja meg a prosztata méretét. Ez egyszerű, gyors és fájdalommentes. Teljesen érthető, ha szeretnénk elkerülni, enélkül azonban nem lesz megbízható az eredmény. Vérmintából azonban kimutatható az a prosztataspecifikus antigén (PSA), ami irányadó lehet. Ugyanakkor ennek megemelkedett szintje prosztatagyulladásra, fertőzésre vagy tumor jelenlétére is utalhat. Fontos megérteni: a prosztatarák korai stádiumban tünetmentes, épp ezért veszélyes – azonban ebben a szakaszban még jó eséllyel gyógyítható.

Teszteld magad!

Senki nem szeret persze „feleslegesen” orvoshoz menni. Szerencsére ennél a zavarnál meglehetősen pontos lehetőségeink vannak arra, hogy megállapítsuk: egyáltalán a veszélyeztetett kategóriába tartozunk-e.

Figyelmeztető jelek lehetnek:

  • fájdalmas vizelés
  • láz
  • véres vagy zavaros vizelet
  • visszatartási nehézségek
  • nehézkesen induló, el-elakadó, vékony sugarú vizelet

Már az első tünetek megjelenését követően érdemes kitölteni a Nemzetközi Prosztata Tünetértékelő Skála (International Prostate Symptom Score) azaz IPSS kérdőívét, melynek során mindössze 7 + 1 kérdést kell megválaszolni. Ez az öndiagnosztizálás egyik fontos eszköze, melyet az urológiai rendelőkben is gyakran alkalmaznak.

Minden tünet súlyosságát 0-tól 5-ig pontozzák, így a teljes pontszám 0-35 közötti lesz. Amennyiben meghaladja a 7-et, ajánlott orvosi véleményt kérni.

Ha téged is érintheti a dolog, ne habozz orvoshoz fordulni, gondolj arra, hogy korántsem vagy egyedül! Sok férfitársad érintett
(hiszen a prosztata-megnagyobbodás korunk egyik leggyakrabban előforduló urológiai megbetegedés), csak nemigen beszélnek róla. Ám csak egyszer kell legyőzni az ellenérzésünket ahhoz, hogy megbizonyosodjunk prosztatánk állapotáról. Meg fogjuk köszönni magunknak (vagy annak a hozzátartozónknak, aki rávett végre a vizsgálatra).

MentsManust!
Bajuszos férfiak mindenütt: látványos mozgalmával a MentsManust! Egyesület 2008 óta minden év novemberében felhívja a figyelmet a férfiak egészségére, a prosztataszűrés fontosságára. Mostanság pedig már egész év során végez aktív munkát és szűréseket (Prosztata Kommandó) – mindössze egyetlen vércseppből. „2015 óta az ország 281 pontján összesen 13 326 férfit szűrtünk meg, melyből 17,3% férfinak magas PSA értéke volt. Huszonhárom férfi adta tudtunkra, hogy összefogásunk mentette meg az életét” – olvashatjuk a honlapjukon. (X)



A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +33 °C
Minimum: +15 °C

Nagyrészt felhőtlen, zavartalanul napos, csapadékmentes időre van kilátás. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás, de az Észak-Dunántúlon időnként megélénkül, az északnyugati határnál néhol megerősödik a déli szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 30, 35 fok között várható. Fronthatás nem várható.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra