Így zajlik le a migrén

Rohamokban jelentkező heves fejfájás, amely sok esetben látás- és mozgászavarokkal is együtt járhat. A migrén a lakosság csaknem tíz százalékát érinti.

A visszatérő, lüktető, nagyfokú fájdalom többnyire a fej egyik oldalát érinti, ritkábban kétoldali. A migrén kortól és nemtől függetlenül bárkinél jelentkezhet, leggyakrabban mégis a 20-50 közötti nők körében szokott.

Bár a betegség pontos oka máig nem ismert, a szakemberek az agyi erek görcsös összehúzódását, majd kitágulását, valamint egyfajta hátulról előre, hullámként terjedő agyi működészavart sejtenek a panaszok mögött. Kialakulásában valószínűleg környezeti tényezők és az életmód is szerepet játszik, de nőknél például a havi ciklussal járó hormonális változások is gyakran okoznak migrénes rohamot.

migrén
A VISSZATÉRŐ, LÜKTETŐ, NAGYFOKÚ FÁJDALOM TÖBBNYIRE A FEJ EGYIK OLDALÁT ÉRINTI

Így zajlik le a migrén

Az érintettek egy része a migrént már a fejfájás kialakulása előtti napon megérzi. Náluk hangulatváltozások, aluszékonyság, szokatlan fáradékonyság vagy éppen eufória és felfokozott étvágy lehet a közelgő roham előjele. A rohamok nagyjából negyedét viszont látászavarok, úgynevezett migrénaura vezeti be. Ilyenkor az érintettek többféle tünetet is tapasztalhatnak: előfordulhat, hogy a látótér egy részén csak fekete vagy vibráló ezüstös foltot látnak, máskor villogó pontok vagy fényes, esetleg színes, cikkcakkos vonalak jelennek meg, de tapasztalhatnak részleges látáskimaradást, a térlátás elvesztését vagy csőlátást is. Ezek a jelenségek fokozatosan alakulnak ki és általában fél óra alatt megszűnnek.

A lakosság 90 százalékának van esetenként fejfájása, 40-50 százaléka pedig rendszeresen szenved miatta. A kísérőtünetek, mint a hányinger, a szédülés, az egyensúlyozási problémák, a fáradtság, a látás- és beszédzavarok csak tovább fokozzák a beteg gyötrelmét.

Az ezután kialakuló migrénes fájdalom a mérsékelttől a szinte elviselhetetlenig súlyosbodhat, amelyet szinte mindig hányinger vagy hányás kísér, valamint az érintettek fokozottan érzékennyé válnak a külvilág ingereire (fényekre, hangokra, szagokra). Mozgás hatására a lüktető, görcsös fájdalom erősödik, időtartama pedig egy órától akár három napig is eltarthat. A legtöbb érintett a migrénes roham alatt képtelen ellátni napi teendőit. Ilyenkor legjobb, ha le tudnak feküdni egy csendes, sötét szobában.

A migrén elmúltával az érintettek különböző utóhatásokról szoktak beszámolni. Van, akinél a fejfájást többnapos fáradtság, izomfájdalom, esetleg izomláz kíséri, mások ezzel szemben feltöltődöttnek, kipihentnek érzik ilyenkor magukat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra