Szürkehályog: ezért lett gyakoribb
A modern életvitel (autóvezetés, számítógép- és okostelefon-használat) egyre jobb látóélességet kíván. Akik úgy tapasztalják, hogy nem elég jó a szemük, egyre korábban keresik fel a szemorvost - és mind többeknél ismerik fel a szürkehályogot.
Mit kell tudni a szürkehályogról?
A szürkehályog a szemlencse betegsége. Az elváltozás lényege, hogy a szemlencse átlátszósága folyamatosan csökken, emiatt pedig a betegek látása fokozatosan homályosabbá válik. A betegség a nevét is erről kapta, a "cataracta" görög szó vízesést jelent, mivel a beteg látása idővel olyanná válik, mintha vízfüggönyön nézne keresztül.

A betegség tipikusan az idősebb korosztályt érinti. Kezdetben az elváltozás mértéke még alig észrevehető, de később akár teljes vakságot is okozhat. Kialakulása fájdalommentes, a látásromlás pedig sokáig észrevétlen maradhat. A fejlődő országokban olyan gyakoriak az elhanyagolt esetek, hogy ma már a szürkehályog vezető vaksági ok a világon, miközben műtéttel jól gyógyítható, a beteg látása visszaadható.
A Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának kutatócsoportja felmérte, hogy Magyarországon milyen gyakori a szürkehályog előfordulása és a vele összefüggő látásromlás. A projekt során két vizsgálócsoport járta az országot, a felmérésben pedig összesen több mint 3500 főt vizsgáltak meg, akik valamennyien betöltötték az 50-ik életévüket.
A felmérés eredményei alapján végzett számítások szerint több mint 12 ezer szürkehályog miatt megvakult ember él Magyarországon, de ami ennél is megdöbbentőbb, hogy közel 100 ezer súlyosan látássérült szemet kellene megoperálni!
A látásromlást sok esetben nem is érzékeljük, ezért nem fordulunk vele orvoshoz, pedig a kezeletlen probléma akár vaksághoz is vezethet. Mindez általában megelőzhető lenne, ha időben felismernénk és gyógyítani kezdenénk a bajt. Részletek!
Az el nem végzett műtétek leggyakoribb oka, hogy a beteg egész egyszerűen nem érzi szükségét az operációnak, vagy fél tőle. Jelenleg a szürkehályog csak műtéttel gyógyítható. A beavatkozás során az elszürkült szemlencsét eltávolítják, és műlencsét ültetnek a szembe. Köszönhetően a modern sebészi technikáknak a műtét gyors és biztonságos, a beteg akár már a beavatkozás után néhány órával hazamehet, és szoros ellenőrzés mellett ugyan, de otthonában gyógyulhat. A közhiedelemmel ellentétben nem érdemes várni, hogy a hályog "megérjen", a mai korszerű műtéti eszközökkel a betegség minden stádiumban operálható.
Forrás: Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika