Máshol érezzük az ízeket?

Mindenki emlékszik arra a rajzra, melyen azt láthatjuk, hogy a nyelv különböző területein különböző ízeket érzünk, vagyis az egyes ízeket érzékelő receptorok különböző helyeken találhatóak meg. A kutatási eredmények azonban cáfolják ezt az elméletet.

A régi alaprajzos elmélet szerint a négy fő ízt a nyelvünk különböző területein érezzük: az édeset a nyelv hegyén, a sósat és a savanyút a nyelv két oldalán, míg a kesernyést ízt a nyelv hátsó részén. A szakemberek azonban állítják, ez az elmélet egyáltalán nem helytálló. Az egyes ízek érzékelésére specializálódott receptorok az egész nyelvünkön, tulajdonképpen „össze-vissza” megtalálhatóak.

A térképelméletet a 20. század elejére vezethetjük vissza: egy német szakember, David P. Hanig állapította meg azt, hogy a nyelvünkön vannak bizonyos területek, melyek különösen érzékenyek az ízekre, mert azokon nagyon sok ízlelőbimbó található (ilyen például a nyelv hegye).

Más részeken kevesebb ízlelőbimbó van, így ezeken a területeken nagyobb mennyiségű stimulusra van szükség azonos hatás kiváltásához. Valóban úgy érzékelhetjük, hogy a különböző területeken más-más ízeket érzünk intenzívebbnek, de a valóságban a különbségek elenyészőek. Hanig egy érdekes rajzzal igyekezett személéltetni az ízlelőbimbók egymáshoz viszonyított arányát, és ezt az illusztrációt értelmezték félre - emiatt terjedhetett el a nyelv ízlelőbimbóinak alaprajz-felfogása.

Hol is érezzük pontosan az ízeket?

A valóságban azonban a nyelv minden része tartalmaz az egyes ízek érzékelésére alkalmas receptorokat, emellett a lágy szájpadláson és a torok egyes területein is találhatunk ízlelőbimbókat. Az ízlelőbimbók mellett két nagy ideg közvetíti az információkat a szájból az agyba, és ezek tulajdonképpen egyforma mértékben vesznek részt az ízérzékelésben: az egyik ideg sérülése vagy kiiktatása nem okoz ízlelésvesztést (vagy, mint a térkép-elmélet sugallja, egyes ízek érzékelésének képességének elveszítését).

Legalább hat íz érzékelésére képes az ember nyelve?

Érdekesség, hogy az ízlelőbimbók alaprajzából kimaradt a rejtélyes ötödik íz, az umami érzékelésére alkalmas terület. Ez az íz, melyet pikánsként lehet a legjobban leírni, tulajdonképpen az ételek glutamáttartalmára vezethető vissza, vagyis a magas glutamáttartalmú ételekre jellemző az umami íz . Ezek közé tartozik például a paradicsom, a zeller, a gomba, a halak, a sajtok. Az umami ízt érzékelő receptorok a nyelv egész felületén megtalálhatóak, ezzel is cáfolva a nyelv alaprajz-elméletének tévességét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra