Miért tüsszentünk csukott szemmel? (2)

Ha megfigyeltük már, hogyan szoktunk tüsszenteni, akkor tudhatjuk, hogy jellemzően csukott szemmel történik ez a folyamat. Mi lehet ennek az oka, miért csukódik be a szemünk reflexszerűen a tüsszentésnél?

Lehetne nyitva a szemünk közben?

A legelső kérdés a csukott szemmel tüsszentés kapcsán, hogy egyáltalán képesek lennénk-e nyitott szemmel tüsszenteni? A Live Sciene című lap által megkérdezett specialista, Dr. David Huston, a Houstoni Metodista Kórház allergológusa szerint lehetséges, hogy tüsszentés közben nyitva tartsuk a szemünket, bár nem egyszerű folyamat. De a tény, hogy képesek vagyunk erre, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy jó ötlet nyitott szemmel tüsszentenünk: az ugyan egészen pontosan nem világos, miért csukjuk be a szemünket tüsszentés közben, azonban valószínűleg védelmi szerepe van ennek a folyamatnak.

tüsszetnés
Tüsszentéskor automatikusan becsukjuk a szemünket. Fotó: 123rf

Miért csukjuk be a szemünket?<br /><strong></strong>

A tüsszentés egy reflex, amely célja - a köhögéshez hasonlóan - a felső légutak megtisztítása a kórokozóktól, a szervezetbe kerülő idegen részecskéktől. Egyetlen tüsszentéskor kb. 5000 nyálcsepp kerül a levegőbe, a sebessége pedig akár a 160 km/órát is elérheti. Maga a tüsszentés egy nagyon összetett folyamat: amikor az agyban megszületik a tüsszentési inger, azt az utasítást adja a nyelőcső záróizmainak, hogy húzódjanak össze. A szemhéjakat irányító izmok is ugyanezt a parancsot kapják, ezért fordul elő az is, hogy tüsszentés közben néha könnyezünk is. A szemhéjak összezárására feltehetőleg azért van szükség, mert a levegőbe magas koncentrációban kerülhetnek kórokozók a tüsszentés során, így a szervezet megakadályozza, hogy azok a szemünkbe jussanak, és irritálják azt.

A fotikus tüsszentési reflex akkor is beindulhat, ha belenézünk a lámpába. Ez a furcsa reakció nem is annyira ritka dolog, de mitől alakulhat ki? Kattintson!

Kiugorhat a szemünk a helyéről, ha nyitva marad tüsszentéskor?

Azt tehát már tudjuk, hogy nem egykönnyen, de képesek vagyunk nyitva tartania szemünket tüsszentés közben. Egy városi legenda szerint azonban ilyenkor ki is ugorhat a helyéről a szemgolyónk, a tüsszentés erejétől, ez azonban nem több mendemondánál, semmiféle tudományos bizonyíték nincs erre vonatkozóan.

Ami azonban valós probléma lehet, hogy tüsszentéskor megnövekszik a nyomás a vérerekben , és ha nyitva hagyjuk a szemünket ilyenkor, akkor a szemgolyó vérerecskéi akár el is pattanhatnak. Ezek a bevérzések pedig akár meg is maradhatnak, vagy gyakran kiújulhatnak a szemünkön. Ez hasonló ahhoz a folyamathoz, amikor szülés közben az erőlködéstől elpattan egy-egy vérerecske az édesanya szemgolyóján vagy arcán, és ennek a későbbiekben is nyoma marad.

Forrás: livescience.com , bbc.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra