Új módszerrel deríthető ki a prosztatarák

Hatalmas előrelépést jelenthet a multiparametrikus - több paraméterre kiterjedő - MRI-vizsgálat a prosztatarák pontosabb felismerésében - állítják brit szakemberek, akik szerint a módszer csaknem kétszer annyi rosszindulatú daganat felismerését teszi lehetővé.

A prosztatarák a leggyakoribb daganattípus a brit férfiak körében, a jelenlegi szűrési eljárások azonban korántsem tökéletesek.

A biopszia hátulütője

Amennyiben a vérvizsgálat magas PSA - prosztata specifikus antigén - szintet mutat, ami a betegség jelenlétére utalhat, a szakemberek prosztata biopsziát végeznek a tumor igazolására.

A biopszia során azonban véletlenszerűen vesznek mintákat a prosztata adott régióiból, vagyis előfordulhat, hogy nem veszik észre a daganatot, nem észlelik, hogy az rosszindulatú, vagy olyan mellékhatások jelentkeznek, mint a vérzés, komoly fertőzés vagy merevedési zavarok.

Magyarországon évente mintegy 1500 ember hal meg prosztataráktól. A betegség az idős férfiak betegsége, 80-85 éves kor között jelentkezik leggyakrabban. A daganattípusról bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat.

Dupla akkora hatékonyság

A mostani vizsgálat tizenegy nagy-britanniai kórház bevonásával készült. Az intézményekben multiparametrikus MRI-vizsgálatot hajtottak végre azokon a férfiakon, akiknek magas volt a PSA-szintje. Az MRI-vizsgálatnak köszönhetően a részt vevő 576 férfi 27 százalékánál egyáltalán nem volt szükség biopsziára.

A rosszindulatú daganatok felismerésében 93 százalékos hatékonysággal működött az MRI-vizsgálat eredményeire épülő célzott, és mindössze 48 százalékos hatékonysággal a véletlenszerűen végzett biopszia.

Előrelépést jelenthet a multiparametrikus MRI-vizsgálat a prosztatarák felismerésében
Előrelépést jelenthet a multiparametrikus MRI-vizsgálat a prosztatarák felismerésében

A tanulmányt a brit Medical Research Council klinikai vizsgálatokért felelős egysége által vezette. A brit Egészség és Klinikai Kiválóság Nemzeti Intézete pedig már meg is kezdte az eredmények - költséghatékonysági szempontból való - kiértékelését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra