Sokba kerülhet a helytelen antibiotikum-használat

A helytelen antibiotikum-használatnak köze lehet a vastagbélrák korai megjelenéséhez, különösen az 50 évnél fiatalabbak körében.

Egy új kutatás adatai arra utalnak, hogy összefüggés lehet az antibiotikum-használat és a vastagbélrák között, különösen az 50 év alattiak körében. Szakértők ezért azt tanácsolják, hogy mind az orvosok, mind a betegek jóval óvatosabban alkalmazzák ezeket a készítményeket a jövőben. Felmérések szerint 2000 és 2015 között a globális antibiotikum-használat 65 százalékkal nőtt, ami még sürgetőbbé teszi az esetleges összefüggések pontosabb megismerését. Az új eredményeket az Európai Orvosi Onkológiai Társaság (ESMO) által rendezett 2021-es Emésztőrendszeri Daganatos Betegségek Világkongresszusán ismertették, az elhangzottakról az EurekAlert! számolt be.

A vastagbélrák korai tünetei Ezekre érdemes odafigyelni - kattintson!

Nem érdemes mindenre antibiotikumot szedni

"Tudomásunk szerint a mostani az első kutatás, ami összeköti az antibiotikum-használatot a vastagbélrák korai megjelenésével - ennek a betegségnek a gyakorisága az elmúlt két évtizedben legalább 3 százalékkal nőtt. A gyorsételek, cukros üdítők, az elhízás és az alkoholfogyasztás valószínűleg mind szerepet játszanak a kedvezőtlen tendenciában, de az új adatok azt sugallják, hogy az antibiotikumok felesleges szedését is érdemes kerülni, különösen a gyerekeknél és a fiatal felnőtteknél" - ismertette az új vizsgálat megállapításait a kongresszuson Sarah Perrott, a skót Aberdeeni Egyetem munkatársa.

antibiotikum, vastagbélrák
Nem érdemes mindenre antibiotikumot szedni. Fotó: Getty Images

Minden korcsoportban emelkedett a kockázat

A nagyszabású skót kutatás összesen 2 millió ember egészségügyi adatait nézte át, a vizsgált páciensek közül nyolcezren szenvedtek vastag- és végbélrákban. Ezt követően összevetették az emésztőszervi daganatokkal küzdő betegek adatait az egészségesekével. A kutatók azt találták, hogy az antibiotikumokat használóknál minden korcsoportban nőtt a vastagbélrák kialakulásának az esélye, de a legnagyobb mértékű - csaknem 50 százalékos - emelkedést az 50 év alattiak esetében mérték. Az 50 évnél idősebbek között pedig "csupán" 9 százalékos kockázatnövekedést láttak.

A tumorok elsősorban a vastagbél első szakaszát érintették

Dr. Leslie Samuel, az Aberdeen Royal Infirmary kórház orvosa, a tanulmány rangidős szerzője elmondta, hogy a vastagbél jobb oldalának tartalma folyékonyabb, az itt élő természetes baktériumközösségek (mikrobiom) összetétele egyedi lehet. "Szeretnénk kideríteni, hogy az antibiotikumok megváltoztathatják-e úgy a mikrobiomot, hogy attól növekedjen a vastagbélrák kockázata, főként a fiataloknál. Ez egy nagyon komplex helyzet, mivel tudjuk, hogy a mikrobiom gyorsan vissza tud térni a régi állapotához, még akkor is, ha diagnosztikai célú beavatkozások, például endoszkópia előtt alaposan kitisztítjuk a bélrendszert. Egyelőre nem tudjuk egyértelműen megmondani, hogy az antibiotikumok közvetetten vagy közvetlenül befolyásolni tudják-e olyan mértékben a bélflórát, hogy attól rákos megbetegedés alakuljon ki" - fejtette ki Samuel.

Minden lehetőséget alaposan meg kell vizsgálni

A kongresszuson elhangzott, hogy évente körülbelül 2 millió embert diagnosztizálnak vastagbélrákkal világszerte. A 20 és 40 év közötti betegek esetében különösen rossz a prognózis, ők ugyanis sokkal kisebb eséllyel élik túl a vastagbélrákot, mint az idősebbek. A különbség oka az lehet, hogy ezt a daganattípust a fiatalabbaknál általában túl későn veszik észre. "Az orvosok kisebb eséllyel vizsgálják a hasi panaszok hátterében álló vastagbélrák lehetőségét a 30 év alattiaknál, mint 70 év felettieknél, emellett a szűrővizsgálatoknak sem a fiatalabb páciensek a célcsoportjai. Emiatt a rákot csak a késői stádiumban diagnosztizálják, amikor a betegség már nehezen kezelhető" - magyarázta a kongresszuson Alberto Sobrero professzor, az olasz San Martino kórház orvosa.

A szakember véleménye szerint mindenképpen szemléletváltásra van szükség a területen. Alaposabban kellene vizsgálni a fiatalabbak hasi panaszait, és ebben a korosztályban minden lehetséges faktort - így az antibiotikumokat is - számításba kell venni. "Még túl korai lenne kijelenteni, hogy a kiterjedt antibiotikum-használat kockázati tényező lenne, és alaposabban meg kell vizsgálnunk a mikrobiom lehetséges szerepét is a daganatok létrejöttében. Az új kutatás azonban emlékeztet minket arra, hogy antibiotikumokhoz csak a legszükségesebb esetben nyúljunk, továbbá nem zárhatjuk ki, hogy a felesleges antibiotikum-használat növeli a rák kialakulásának esélyét" - összegezte a kongresszus megállapításait Sobrero.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra