Könnyebben lebuktatja a rákot az új eljárás

Kétszáz prosztatarákos beteg bevonásával teszteltek egy új MRI képalkotó eljárást, amely hozzájárulhat a rákos szövetek egyértelműbb felfedezéséhez. Ezzel a módszerrel korábban felismerhetővé válhatnak a daganatos betegségek, és így számtalan életet lehet majd megmenteni.

A prosztatarák világszerte a második leggyakoribb ráktípus a férfiak körében, a fejlett országokban ugyanakkor a leggyakrabban diagnosztizált daganatos betegségnek számít az erősebb nem képviselői között. Az általános 5 éves túlélési arány a rák ezen típusánál viszonylag magas, ám csak akkor, ha időben felfedezik a problémát, amikor még nem képez áttéteket. Kulcsfontosságú tehát a rendszeres szűrés és a korai diagnosztizálás. Ez utóbbiban segíthet az az új képalkotó eljárás, amelyről március elején osztották meg tanulmányukat a Waterloo-i Egyetem kutatói.

orvos magyarázza a vizsgálati eredményt a betegnek
Korábban felismerhetővé válhatnak a daganatok az új képalkotó módszerrel.Fotó: Getty Images

Mit kell tudni az eljárásról?

A szintetikus korrelált diffúziós képalkotó eljárás (CDIs) kulcsa abban rejlik, hogy a rákos szövetek sejtjeiben teljesen máshogyan áramlik a víz. Így tehát könnyebben elkülöníthetőek egymástól az egészséges és a kóros szövetrészek. Ez egyébként nem csak a diagnosztizálást könnyíti meg az orvosok számára, hanem a betegek állapotváltozásainak követését is.

Mutatjuk, mit tehetünk a prosztatarák megelőzéséért , és hogyan lehet felismerni, ha baj van.

A kutatók 200 prosztatarákos beteggel tesztelték az új diagnosztikai eljárást, és a kutatás nagyon jó eredményekkel zárult. Azt látták, hogy a már korábban ismert, ám korlátozottan használható korrelált diffúziós képalkotás (CDI) továbbfejlesztett változata sokkal biztosabb diagnózist tesz lehetővé. A rákos szövetek ugyanis így már olyan jól elkülöníthetőek az egészségesektől, mintha csak világítanának a felvételeken.

Az új képalkotási eljárás egyébként az emlőrák diagnosztikája kapcsán is biztató eredményeket produkált.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra