Inzulinrezisztencia: a cukorbetegség előszele

Az inzulinrezisztenciára nincs rutin szűrővizsgálat, így sokáig felfedezetlen maradhat. Ördögi körbe kerül, akinél kialakul, de tudatos életmódváltással nagy az esély a gyógyulásra.

Az elmúlt évtizedben a meddőséggel kapcsolatban került be a köztudatba az inzulinrezisztencia fogalma, egyre többen tudják róla, hogy anyagcsere-betegség, és gátolja a teherbeesést. Sokan viszont tévesen azt gondolják, hogy csak túlsúlyos nők családtervezésekor jelent problémát, holott nemtől, testalkattól és életkortól függetlenül bárkit érinthet ez a kór, mely, ha kezeletlen marad, cukorbetegségbe torkolhat.

"Az inzulin a szénhidrát-anyagcsere hormonja, a hasnyálmirigyben termelődik és a vér cukorszintjének normál szinten tartásáért felelős: feladata, hogy a vérből a sejtekbe szállítsa az azokat éltető cukrot. Inzulinrezisztencia esetén a sejtek sérültek, így rezisztensek, azaz ellenállóak lesznek az inzulinnal szemben. Emiatt a hasnyálmirigynek sokkal több inzulint kell termelnie, hogy a cukor a sejtekbe kerülhessen. Ez okozza hosszú távon a hasnyálmirigy kifáradását, és a kettes típusú cukorbetegség kialakulását" - mondja szakértőnk, dr. Koppány Viktória endokrinológus szakorvos.

Miért lett ilyen gyakori?

"Ez egy új betegség, mely főleg nőket érint, akár már tizenéves kortól, de férfiaknál is előfordul" - folytatja a doktornő. "Bár a sejtek ellenállása öröklődhet, gyakoribb felbukkanása mögött valószínűleg a mozgásszegény életmód és a helytelen étrend áll: a túlzott energiabevitel a ritka, de nagy volumenű étkezések során, a rostszegény, ugyanakkor zsírban gazdag ételek, valamint a kevés mozgásból következő elhízás. A terhességi cukorbetegség is rizikónak számít a beteg kortörténetében, ezért ha a kismama elhízott a terhesség vagy szoptatás alatt, és nem fogyott le azóta, érdemes kivizsgáltatnia magát.

"A tünetek az indokolatlanul magas testsúlytól a menstruációs zavaron és szőrösödésen át a policisztás ovárium szindróma (PCOS) kialakulásáig terjednek. A legjellemzőbb mégis, hogy a betegek étkezés után néhány órával remegést, idegességet éreznek, amit a megemelkedett inzulinszintre kialakuló hirtelen cukorszintesés okoz. Mivel ez a tünet evéssel csillapítható, ördögi körbe kerülnek, hiszen minél többet esznek, annál inkább romlik a folyamat, és egyben a testsúly is nő" - magyarázza a szakember.

Inzulinrezisztencia: a betegek étkezés után néhány órával remegést, idegességet éreznek

Szűrés hiányában nem lehet felmérni az érintettek számát, de arra van becslés, hogy a cukorbetegeknek legalább a fele nem tud a betegségéről, így az inzulinrezisztencia esetében ez a szám még magasabb lehet. Gátolja a kór napvilágra kerülését, hogy hamis megnyugvást ad az éhgyomri vércukorszint normál értéke, mely az inzulinrezisztencia meglétét még egyáltalán nem zárja ki.

"A cukoranyagcsere tényleges állapotát a terheléses vércukorvizsgálat során lehet felmérni. Ilyenkor egy pohár 75 g cukrot tartalmazó szirupot kell éhgyomorra elfogyasztani. Ilyen vizsgálaton egyébként minden kismama átesik, bár a mérés módja nem teljesen azonos. Két óra várakozás után következik a vérvétel, melynek célja a vércukor és az inzulin értékének kiderítése. Ha ezek az értékek magasak, a beteg inzulinrezisztens, és szervezete normál működése érdekében életmódot kell váltania. Enélkül a hasnyálmirigy kifáradásának folyamata nem fordítható vissza, és az inzulinrezisztencia után már a gyógyíthatatlan cukorbetegség következik" - hangsúlyozza dr. Koppány Viktória.

testtömeg-indexét (BMI)!

Új, egészségesebb élet

A felismert probléma kezelési módja a beteg testtömegindexétől (BMI) függ. "Ha a beteg elhízott (BMI > 25), a legfontosabb cél visszanyerni az egészséges testsúlyt, mivel a kevesebb zsírszövet kevesebb inzulint igényel" - magyarázza a doktornő. "Fontos, hogy ez ne jojóeffektust okozó kampánydiétával, hanem életmódváltással történjen meg, melynek alappillére az öt étkezésre beosztott 160 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend, a rostok cukorfelszívást lassító hatása miatt sok zöldséggel és teljes kiőrlésű gabonával. A diéta mellett elengedhetetlen a heti háromszori húszperces kardioedzés, azaz az életkornak megfelelő megemelt pulzusszámon végzett ugrálókötelezés, lépcsőmászás, futás. A mozgás, amellett hogy segíti a fogyást, önmagában is támogatja a vércukor- és az inzulinértékek javulását. Ha a beteg nem túlsúlyos, vagy a diéta és testedzés ellenére mégsem indul be a fogyás, akkor metformin hatóanyagú gyógyszer adásával lehet segíteni, mely a sejtek inzulinérzékenységét fokozza."

Az inzulinrezisztencia gyógyulási aránya nagyon jó: már az életmódváltás is legalább hatvan-hetven százalékban segít, és ha javul az anyagcsere, a diéta megtartása mellett a gyógyszer is elhagyható. Az egészségéért felelősséget vállaló inzulinrezisztens beteg a sok mozgás és az egészséges táplálkozás következtében olyan minőségű életet élhet, mely mindenki számára követendő lehet.

Miért okoz meddőséget?

Az utóbbi két évtizedben fedezték fel az összefüggést a PCOS és az inzulinrezisztencia között. Korábban ugyanis a rendszertelen menstruációval, a petefészek megnagyobbodásával és benne sok apró ciszta kialakulásával járó PCOS-t, mely a női meddőség egyik fő oka, nőgyógyászati betegségnek, a petefészek problémájának tekintették. Holott a PCOS pusztán az inzulinrezisztencia következménye: a magas inzulinszint miatt ugyanis a petefészekben található inzulinra érzékeny sejtek fokozott működésbe kezdenek, megemelik a férfi nemi hormon, a tesztoszteron termelését, ugyanakkor visszaszorítják a peteérést szabályozó hormon (FHS) szintjét. Emiatt a peteérés zavart szenved, és csökken a termékenység.

Mikor javasolt a kivizsgálás?

Általános hazai javaslat még nincs. Az Amerikai Diabétesz Társaság ajánlása alapján javasolt a szűrés, ha az alábbi feltételek valamelyike fennáll:

- 45 év feletti túlsúlyos

- 45 év alatti túlsúlyos, és jelen van az alábbi rizikófaktorok valamelyike:

  • mozgásszegény életmód
  • cukorbetegség az elsőfokú rokonságban
  • eltérés a vérzsírszintekben (HDL<0,9 mmol/l, TG> 2,8 mmol/l)
  • érbetegség a kórelőzményben
  • PCOS szindróma jelenléte

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra