Egy állat segíthet a cukorbetegeken

Az Ausztráliában honos kacsacsőrű emlős egy hormonja segítheti a 2-es típusú cukorbetegség kezelését - állítja egy német professzor, aki azért helyezte át székhelyét évekkel ezelőtt az ausztráliai Adelaide-i Egyetemre, hogy alaposabban tanulmányozhassa ezt az állatot.

A kacsacsőrű mérgében is megtalálható a hormon

Frank Grütznernak és csapatának sikerült laboratóriumi körülmények között előállítania a kacsacsőrű emlős egy hormonját, amely különös módon nem csupán az állat beleiben termelődik a vércukor szabályozása céljából, hanem a mérgében is megtalálható - írja a MedicalOnline . Az emberek és az állatok beleiben egyaránt előforduló glukagonszerű-peptid-1 (GLP-1) nevű hormon serkenti az inzulintermelést, így csökkenti a vércukorszintet . A hormon viszont percek alatt lebomlik az ember szervezetében, a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdőknél pedig a GLP-1 által okozott rövid stimulus nem elegendő a megfelelő vércukorszint fenntartásához. Számukra olyan kezelésre van szükség, amely a hormon hosszabb életű változatát kínálja.

A kacsacsőrű emlős segíthet kezelni a cukorbetegséget?
A kacsacsőrű emlős GLP-1 hormonja stabilabbá vált, mint az emberé

Ellenáll a gyors lebomlással szemben

Grützner és csapata felfedezte, hogy a kacsacsőrű emlős GLP-1 hormonja olyan drasztikus változásokon ment keresztül, amelyek ellenállóvá tették a gyors lebomlással szemben. Az állat genetikai térképének alapos elemzésével a kutatók megállapították, hogy egyfajta "molekuláris háború" zajlik az állat beleiben és furcsa mód a mérgében is termelődő GLP-1 különböző funkciói között. A kelet-ausztráliai folyókban honos kacsacsőrű emlősök hímjeinek hátsó lábán "sarkantyúk" találhatóak, amelyekhez méregmirigyek csatlakoznak. Ezeket a nőstényekért vívott harcaik során használják. A kacsacsőrűek mérge elég erős ahhoz, hogy végezzen egy kutyával. A kutatók szerint e méreg miatt vált az állat GLP-1 hormonja stabilabbá. Ennek köszönhető, hogy hosszú ideig képesek serkenteni az inzulintermelést , amely a 2-es típusú cukorbetegség egy újfajta kezelésének lehetőségét rejti magában.

A cukorbetegség kezelésére jelenleg használt gyógyszerek egyike ugyancsak a GLP-1 egyik változata, amely a Mexikóban honos mérgesgyíkféle, a gila, avagy viperagyík nyálmirigyeiben található. Most, hogy Grütznernek és csapatának sikerült előállítaniuk a kacsacsőrű emlős hormonjának mesterséges változatát, következő lépésként befecskendezik azt cukorbeteg egerek szervezetébe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra