Diabéteszes kóma: hogyan lehet elkerülni?

A diabétesz a fejlett világ egyik legelterjedtebb súlyos betegsége, amit az orvosok képesek kezelni. De előfordul, hogy a segítség nem érkezik meg időben, és a diabéteszes kómába esik.

A diabéteszes kómából is van visszaút, de nem ritka, hogy ez az állapot halálossá válik vagy maradandó agykárosodáshoz vezet. Ezért is fontos, hogy a diabéteszesek pontosan tudják, milyen vércukorszint megfelelő a számukra. Ha a kómát nem kezelik, néhány órán belül elkerülhetetlen az agysérülés. Nagyon fontos tehát, hogy a betegek jó előre felismerjék a magas vagy túl alacsony vércukorszint árulkodó jeleit és időben segítséget kérjenek.

Diabéteszes kóma esetén a fejfájás és a szédülés sem ritka, 1-es típusú cukorbetegség 2-es típusú cukorbetegség diabétesz hipoglikémiás kóma diabéteszes kóma
Diabéteszes kóma esetén afejfájásés a szédülés sem ritka.

Mik a diabéteszes kóma tünetei?

Maga a diabetikus kóma egy hosszú eszméletlenség, amit például alacsony, a 3,9 mmol/liter alatti vércukorszint okoz. Mivel az agynak szüksége van a glükózra, ha nem jut hozzá, lassan leáll. A hipoglikémiának nevezett állapot általában olyan embereknél áll elő, akik inzulininjekciókat kapnak, keveset esznek, és sokat mozognak. Ezeknek a tényezőknek a keveredése képes kómát okozni. Az előzetes jelek lehetnek a remegés, izzadás, vagy hirtelen fáradság. A fejfájás és a szédülés sem ritka.

A ketoacidózis egy anyagcsere-rendellenesség, amely a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődménye . Halálossá is válhat.

Ha a vérben lévő ketosavak száma nagymértékben megnő diabéteszes keteoacidózisról (DKA) beszélünk, ez az 1-es típusú diabétesz egyik gyakori következménye. Megváltozhat a vér kémhatása (pH), az alapvető életfunkciók is károsodnak, így életveszélyes állapot alakulhat ki. Ez a helyzet általában a túl kevés inzulinra vezethető vissza. Mivel a glükóz az inzulinhiány miatt nem képes a sejtekbe jutni, a vizelettel távozik, de ez kiszáradáshoz vezethet, mivel sokkal több vizelet távozik az ember testéből. Ez a tünet végül szintén diabetikus kómához vezethet.

A hiperglikémiás hiperozmoláris szindróma leginkább az idősebb, 2-es típusú diabéteszben szenvedő embereknél fordul elő, ha a vércukorszint extrém mértéket ölt. Biztos tünete a fáradság, a szomjúság és a gyakori vizelési inger. Ha nem kezelik, akkor diabetikus kómához vezethet, ami az idős kor miatt fokozottan életveszélyes.

Forrás: medicalnewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra