Cukorbetegség: mit együnk, mit kerüljünk?

Aki cukorbeteg, vagy cukorbeteg van a közvetlen környezetében, az nyilván tudja, hogy a cukrot száműznie kell az étrendjéből. Ez azonban nem minden - fontos, hogy ilyen esetekben az alábbi dolgokkal is tisztában legyünk.

Cukor helyett válasszuk az egészségesebb opciókat

Mivel a szénhidrát megemeli a vérben a glukóz szintjét, a gyorsan felszívódó változatai érdemes kerülni - tehát a tésztákat, péksüteményeket, pitéket és édességeket. Ha édes ízre vágyunk, jó ötlet lehet például egy avokádóból , kakaóporból és steviából készült csokikrém. Semmiről sem kell lemondanunk, amit szeretünk, csupán meg kell keresnünk az egészséges alternatívákat, amelyek nem gyakorolnak negatív hatást a testünkre.

Az ételek, italok élvezetéhez sokak számára az édes íz elválaszthatatlanul hozzá tartozik. A népszerű íz kialakítására az élelmiszerek előállítása során a leggyakrabban még ma is cukrot használnak. Mit ehetünk helyette? Cikkünkben a válasz!

Együnk teljes kiőrlésű gabonákat

A fehér lisztből készült kenyerek, tészták nagyon gyorsan emelik meg a vércukorszintet , ezért nagyon rosszat tesznek a cukorbetegek szervezetének. Ugyanez a helyzet a burgonyával is. Éppen ezért érdemes inkább teljes kiőrlésű lisztből készült tésztákat, kenyereket választani. Mindig alaposan olvassunk át az ételek címkéjét - csak akkor megfelelő számunkra a termék, ha az összetevők listáján a teljes kiőrlésű gabona az első helyen szerepel.

Burgonya és fehér rizs helyett pedig köretként együnk bulgurt, hajdinát, quinoát, édesburgonyát, illetve párolt leveles- vagy gyökérzöldségeket. Ezek lassabban szívódnak fel, és sokkal több rostot is tartalmaznak. A reggeli péksütemények helyett pedig válasszuk az sokoldalú zabkását, melynek édes változata nagyon sokféle módon elkészíthető, ráadásul pillanatok alatt megvan.

Cukorbetegeknek a teljes kiőrlésű gabonát javasolják, diabétesz cukorbetegség gabona teljes kiőrlésű gabona vércukorszint egészséges táplákozás
Cukorbetegeknek a teljes kiőrlésű gabonát javasolják

Együnk annyi zöldséget, amennyit csak bírunk

Főzve, párolva, grillezve, nyersen - igyekezzünk annyi zöldséget beépíteni az étkezéseinkbe, amennyit csak tudunk. Eleinte talán egy kis hozzászokást igényel a dolog, de a hatásait nagyon hamar érezni fogjuk. Az is jó ötlet, ha mindig tartunk a hűtőben némi meghámozott és feldarabolt uborkát , répát, karalábét - így nagyobb az esélye, hogy ezekhez fogunk nyúlni, ha nassolni támad kedvünk.

Fogyasszunk erjesztett ételeket

Az erjesztett termékek segítenek kiegyensúlyozni a szervezet energia- és vércukorszintjét. Kerüljön az asztalra rendeszeresen kefir, savanyú káposzta, kimci, kombucha és natúr joghurt is.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +34 °C
Minimum: +13 °C

A nap nagyobb részében derült vagy fátyolfelhős, száraz idő lesz, késő délután, estefelé viszont északnyugat felől határozottabb felhősödés kezdődik, és ekkor főként az Észak-Dunántúlon már kialakulhatnak záporok, zivatarok - heves zivatar sem kizárt. Sokfelé megélénkül, néhol meg is erősödik a délnyugati szél, zivatarok környezetében átmenetileg viharos, erősen viharos széllökések is előfordulhatnak. A csúcshőmérséklet többnyire 31 és 36 fok között várható. Késő este jobbára 18, 28 fok közötti értékekre számíthatunk. Fokozódik a hőség, tehetsz azonban ellene, hogy letaglózzon.