Cukorbetegen kaphatok jogosítványt?

Természetesen az, hogy valaki diabéteszes, önmagában nem jelenti azt, hogy nem kaphat jogosítványt. A cukorbetegekre azonban speciális szabályok vonatkoznak: a jogosítvány megszerzésénél és meghosszabbításánál egyaránt szükséges néhány extra vizsgálat.

A hatályos jogszabályok alapján a gyógyszeres, tablettás vagy inzulinos kezelés alatt álló cukorbetegeknek nemcsak a háziorvos (vagy foglalkozás-egészségügyi szakorvos) veleményére van szükség ahhoz, hogy jogosítványt kaphassanak, hanem szakorvos, például belgyógyász vagy diabetológus véleményét is ki kell kérni (ezt nem részletezi külön a jogszabály).

A cukorbetegeknél az egészségügyi alkalmasság legfeljebb öt évre állapítható meg, tehát ötévente felül kell azt vizsgáltatni. Az egészségügyi alkalmasság csak akkor állapítható meg, ha az érintett tisztában van a hipoglikémia kockázataival és megfelelően kontrollálni is tudja az állapotát. Ez a B kategóriás jogosítványt igénylőkre vonatkozik.

Azt a legtöbben tudják, hogy a jogosítvány megszerzéséhez egészségügyi alkalmassági vizsgálaton is túl kell esni. De pontosan mikor kell menni orvoshoz, milyen időközönként szükséges az alkalmasság felülvizsgálata, és milyen teszteket végeznek? Kattintson! A C, illetve D kategóriás jogosítványra némileg szigorúbb szabályok vonatkoznak. A gyógyszeres kezelés alatt álló cukorbeteg számára az egészségügyi alkalmasságot 3 évente felül kell vizsgálni. Fontos, hogy a kérelmezőnek tisztában kell lennie a hipoglikémia kockázataival, ismernie kell annak a korai tüneteit is. Az inzulinkezelésre szoruló pedig naponta legalább kétszer, illetve a vezetést megelőzően közvetlenül vércukorszintmérést köteles végezni.

A gyógyszeres kezelés alatt álló cukorbeteg számára az egészségügyi alkalmasságot 3 évente felül kell vizsgálni

A jogosítványhoz szükséges egészségügyi alkalmasság megszerzését korlátozhatja a súlyos hipoglikémia, vagyis az az eset, amikor a betegnek külső segítségre is szüksége van. Ha ez 12 hónapon belül minimum kétszer megismétlődik, ismétlődő hipoglikémiát kell megállapítani, ez pedig egészségügyi alkalmatlansággal jár együtt. Vagyis ebben az esetben a jogosítvány megszerzésére, illetve meghosszabbítására nincs lehetőség. A C és D kategóriás jogosítvány esetén kizáró ok, ha a vizsgálatot megelőző 12 hónapban egyszer is előfordult súlyos hipoglikémia.

Természetesen egészségügyi alkalmatlanságot jelent, ha súlyos, a cukorbetegséggel összefüggő szövődmény is kialakult már a betegnél, és ez megakadályozza a biztonságos járművezetést (például idegrendszeri vagy szemészeti károsodás).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: -2 °C

Északnyugat felől a Dunántúlon, valamint északkelet felől - lassabb ütemben - az ország keleti harmadán tovább szakadozik, csökken a felhőzet. Eközben azonban erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és leginkább a középső országrészben, emellett a Dunántúlon helyenként kialakulhatnak délután záporok, jégdara záporok, hózáporok, utóbbiak mentén átmenetileg kifehéredhet a táj. Az északias szél egyre nagyobb területen megerősödik, főként az északkeleti országrészben, illetve néhol az Észak-Dunántúlon viharossá fokozódik, majd késő délutántól elkezd veszíteni az erejéből. A legmagasabb nappali hőmérséklet 6 és 10 fok között alakul. Késő estére többnyire -3 és +5 fok közé hűl le a levegő. Orvosmeteo: hidegfront, hózápor és viharos szél nehezíti a hétfőt

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra