Sötétben is kárt okoz a napfény
Az UV-sugarak hatása hosszabb távú, mint gondoltukEgy új kutatás eredményei szerint az UV-sugarak több órával azután is kifejthetik hatásukat, hogy a nap már lement.
Érdekes módon korábban az volt az elfogadott vélemény, hogy a melanin védi bőrünket, mert képes blokkolni a káros ultraibolya-sugárzást. Arra is volt kutatási bizonyíték, hogy a melaninnak és a bőrsejtkárosodásnak köze van egymáshoz.
A már említett kutatásban Douglas E. Brash, a Yale bőrgyógyász-professzora és kutatótársai egerek és emberek melanocita sejtjeit vetették alá UV-sugárzásnak.
A sugárzás hatására a szaknyelvben egy CPD-ként ismert DNS-károsodás következett be. Ennek hatására a DNS formája enyhén megváltozik és a benne tárolt információ nem olvasható ki pontosan. A kutatók meglepetésére a melanociták nemcsak azonnal kezdtek el CPD-ket generálni, hanem még órákkal később is, azután, hogy az UV-sugárzásnak már nem érte a sejteket. Ezzel szemben a melanin nélküli sejtek csak az UV-sugárzás hatására generáltak CPDket, később már egyáltalán nem.
Ez azt jelenti, hogy a melaninnak rákkeltő és védő hatása is van.

az UV-sugarak több órával azután is kifejthetik hatásukat, hogy a nap már lement
"A melanin nemcsak pajzsként viselkedik, hanem képes negatívan és pozitívan egyaránt hatni szervezetünkre" - állította Brash. Kutatótársaival azt is megállapította, hogy a melanociták okozta CPD-k fele már gyakorlatilag sötétben született, ez pedig egy nagyon lassú folyamat hatására történik, amelyet az UV-fény aktivál.
A kutatók abban reménykednek, hogy ezen lassú reakció miatt képesek lehetnek például preventív krémeket előállítani. Ezek hatására az említett lassú reakció például leállítható lenne.