Kiderült, kikre jelent nagyobb veszélyt a körömgomba

A körömgomba-fertőzés leggyakrabban az őszi-téli hónapokban alakul ki, mégpedig a nem megfelelő - rosszul szellőző, meleg, zárt, szoros - cipők miatt, de a körmök sérülése és a nem megfelelő lábápolás is előidézheti a problémát. Nyáron viszont a strandok és az uszodák is kockázatot jelenthetnek.

A körömgomba a lábak, lábkörmök egyik leggyakrabban előforduló gombás megbetegedése, amely a bőrbetegségek 10 százalékát teszi ki. A körömgombát fonalas, sarjadzó vagy ritkábban penészgombák is okozhatják. Ezek a gombák a láb körmeit, a körömágyat, illetve a köröm alatti bőrfelületet támadják meg. A gombás fertőzés viszont a közhiedelemmel ellentétben nemcsak esztétikai probléma, hanem még egy egészséges felnőtt esetében is kellemetlen tünetekkel jár - figyelmeztet közleményében a Semmelweis Egyetem.

Van, akire nagyobb veszélyt jelent

Cukorbetegség, vérképzőszervi betegségek, a végtagok rossz vérellátása, túlsúly - néhány hajlamosító tényező, amelyek esetében komoly egészségügyi problémát okozhat a körömgomba. Az időskor és az immunhiány szintén növeli a kockázatot. A gomba ezekben az esetekben súlyos károsodást okozhat a körömlemezen vagy a körömágyon, a nem kezelt fertőzés pedig könnyen elterjedhet, és akár bakteriális fertőzéseket is előidézhet. Éppen ezért fontos, hogy időben felismerjük a körömgomba tüneteit, hogy megelőzhessük a további egészségügyi problémákat - hívta fel a figyelmet dr. Lőrincz Kende, a Semmelweis Egyetem Bőr,- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika egyetemi adjunktusa.

körömgomba, gombás fertőzés, lábgomba,
A körömgomba nem csak esztétikai probléma. Fotó: Getty Images

Árulkodó jelek és gyakori szövődmények

A köröm gombásodásának leggyakoribb jele, hogy a körömlemez elszíneződik és megvastagszik, de akár el is torzulhat, a vége pedig töredezetté válhat. A nem kezelt fertőzés továbbterjedhet, így a köröm törékeny, málló állagú lesz, körülötte pedig duzzanatok és sebek keletkezhetnek. Gyakran a láb bőrének gombás fertőzése mellett alakul ki a körömgomba. Ilyenkor a gyulladt felületen hólyagok, berepedezések, mélyebb sebek jelenhetnek meg, de akár orbánc, vagyis súlyos bakteriális bőrgyulladás, később pedig krónikus seb is kialakulhat az érintett bőrfelületen. Érdemes tehát a kezelést komolyan venni, és mielőbb a probléma végére járni. A gombás fertőzés ugyanis nemcsak esztétikai kérdés, hanem komoly egészségügyi veszélye is van. Társbetegségek esetén a tünetek megjelenésekor mindenképpen érdemes bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni annak érdekében, hogy az esetleges szövődmények kialakulása megelőzhető legyen.

Orvoshoz járni kevesen szeretünk, helyette inkább hajlamosak vagyunk a lehető legtovább halogatni a segítségkérést, és különböző házi praktikákkal kísérletezni. Korábbi cikkünkből kiderül, mi az, amivel inkább ne próbálkozzunk, ha körömgombával küzdünk.

Hogyan kezelhető a körömgomba?

A hatékony kezelés egy szakszerű gombavizsgálattal kezdődik, egyes körmöt érintő eltérések ugyanis hasonlíthatnak a körömgombára, ám mégsem azok. Szóba jöhet például pikkelysömör, ekcéma vagy sérülésből adódó deformitás is. A helyes diagnózis tehát a legelső lépés a gyógyulás felé. Ez alapján történik később a célzott kezelés. A folyamat elég lassú, a hatóanyagok ugyanis nehezen jutnak be a köröm alá. Viszont minél később kezdődik a kezelés, annál nagyobb a veszélye, hogy a gomba több körömre is átterjed, és esetleg másokat is megfertőz - magyarázta Lőrincz Kende.

A szakember elmondása szerint a körömgomba az esetek többségében inkább kozmetikai kérdés. Egészséges embereknél ugyanis a probléma helyi kezelésekkel, speciális krémekkel, körömlakkokkal is meggyógyítható. Kiterjedt, súlyosabb esetekben azonban már belsőleges kezelésre is szükség van. Bizonyos alapbetegségek mellett ráadásul sokkal elővigyázatosabban kell kiválasztani a gyógymódot. Nem minden gombaellenes készítmény alkalmazható biztonsággal a krónikus betegeknél, ezért minden esetben orvosi felügyelet szükséges.

A körömgomba kezelése egyébként akkor lesz igazán sikeres, ha nem történik visszafertőződés, éppen ezért fokozottan figyelni kell a lábhigiéniára, példul a zoknik, cipők és papucsok fertőtlenítésére. Emellett a kád és a zuhanykabin használatánál is elővigyázatosnak kell lenni, strandon, fürdőkben, közösségi helyiségekben és zuhanyzókban pedig érdemes saját papucsot használni. A lábbelik megosztását és a mezítláb járkálást inkább felejtsük el, javasolta a szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra