Bőrtályogok: kell-e antibiotikum?

A bőrtályogokkal majd mindenki találkozik élete során, de jelentős, orvosi beavatkozást kívánó bakteriális fertőzés csak ritkán alakul ki. Ha mégis, a kezelés meglehetősen rutinszerűen történt, bizonyos esetekben antibiotikumok felhasználásával. Lehet, hogy hibásan.

A bőrtályogok kezelése a duzzanat felmetszésével kezdődik, hogy a benne lévő gennyet el lehessen távolítani. A műveletet fájdalomcsillapító injekció beadásával végzik. Az orvos meggyőződik róla, hogy minden gennyet sikerült-e eltávolítani, ha nem, akkor sóoldattal kiöblíti. Néha gézt helyez a sebbe, amit aztán pár nap után eltávolít. Ha a tályog teljesen kiürül, akkor nincs szükség antibiotikumra. Ha viszont a fertőzés már szétterjedt vagy az arc középső, illetve felső részén alakult ki, akkor antibiotikumot kell adni, hogy a fertőzés ne terjedhessen át az agyra, ami már nagyon veszélyes volna.

Szükséges antibiotikum a bőrtályog kezeléséhez?

Rory Spiegel, a Stony Brook Medical Center kutatója számolt be arról a tanulmányról, amely véletlenszerűen kiválasztott 1265 beteg vizsgálatával készült, akik bőrtályoggal érkeztek a rendelésre. A kezelések során vagy placebót vagy antibiotikum kezelést kaptak hét napon át. A betegek gyógyulási aránya a hét napos antibiotikum kúra után 80,5 százalék volt, szemben a placebót kapók 73,6 százalékos gyógyulási arányával.

Néha nemcsak a "sima" pattanások nehezítik meg az életünket. Van, akinek nagy, fájdalmas, húzódó, gennyel teli kelésekkel is meg kell küzdenie. Mit tehetünk a csúf és veszélyes bőrelváltozások ellen? Részletek!

Az olyan betegek aránya csak pár százalékos volt, akiknek 21. napig további kezelésekre volt szükségük. Azaz a tanulmány eredményei alapján csak extrém esetekben tűnik indokoltnak az antibiotikumok alkalmazása, mert csupán a tályog felnyitásával és kitisztításával a fertőzés az esetek túlnyomó többségében jól gyógyul.

A kezelésekkel való legfontosabb kérdések a tanulmány után azok maradtak, hogy azoknál akiknek ez az egyszerű kezelés nem elégséges, mert a tályog következtében láz, rossz közérzet is fellép, illetve az immunrendszerük eleve nincs jó állapotban (például cukorbetegség miatt), vajon milyen kezelés indokolt. És azt is tisztázni kell még, hogy a gyógyszerek használata a bőrtályogoknál vajon milyen összefüggésben lehet az antibiotikum rezisztenciával?

Forrás: journals.lww.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra