Tévhitek a magas vérnyomás jeleiről

A népesség közel 15 százalékának van tartósan 140/90 Hgmm fölötti vérnyomása. Egyes becslések szerint minden 8. halálesetben játszik közre a magas vérnyomás.

Ha kizárólag a magas vérnyomásra jellemző tüneteket keresünk, nem fogunk találni, ugyanis az esetek nagy részében a magas értékek nem okoznak panaszokat. Sokan úgy vélik, amennyiben idegességet, izzadást, alvási nehézségeket, kipirulást tapasztalnak, egész biztosan magasvérnyomás-betegségük ( hipertónia ) van. Holott nem véletlenül nevezik néma gyilkosnak ezt a problémát, hiszen úgy idézhet elő akár végzetessé váló állapotot, hogy nem feltétlenül tapasztalunk figyelmeztető jeleket.

Az alábbiakban a leggyakoribb tévhiteket vesszük számba a magas vérnyomással kapcsolatban.

Sem az alacsony, sem a magas nem egészséges - milyen értékek mellett beszélhetünk jó vérnyomásról? Részletek itt.

Ez áll az orrvérzés és a fejfájás hátterében

Bizonyítékok vannak rá, hogy a magas vérnyomás nem okoz ilyen problémákat, kivéve az úgynevezett hipertenzív krízis állapotát, amikor az értékek 180/110 Hgmm fölé emelkednek. Tehát amennyiben a vérnyomás kiugróan magas és emellett orrvérzés, fejfájás, rossz közérzet jelentkezik, várjunk öt percet és ismételjük meg a mérést. Amennyiben nem csökken és a panaszok is fennállnak, hívjunk mentőt. Tudni kell azonban, hogy nem gyakori az orrvérzés és a magas vérnyomás együttes előfordulása.

Megtörténhet, de főleg csak akkor, ha rövid idő alatt hirtelen emelkedik jelentősen a vérnyomás, különösen abban az esetben, ha az orr nyálkahártyáján gyulladás, kiszáradt állapot vagy kis sérülékeny érgomolyag van jelen. Amennyiben azonban rendszeresen jelentkeznek ezek a tünetek, érdemes kivizsgáltatni magunkat.

A szédülés egyéb tünetekkel együtt akár stroke előjele is lehet
Aszédülésegyéb tünetekkel együtt akár stroke előjele is lehet

A szem bevérzései magas vérnyomásra utalnak

Az összefüggés fordított: a szem bevérzései viszonylag gyakoriak magasvérnyomás-betegeknél, de maga a bevérzés nem feltétlenül utal magas vérnyomásra. Ha piros bevérzéseket tapasztalunk, annak hátterében az állhat, hogy az emelkedett vérnyomás megterheli az erek falát, a hirtelen kiugrás pedig akár azok megrepedéséhez is vezethet. A szembevérzés alatt sokan az ijesztő, de ártalmatlan kötőhártyavérzést értik, ami azonban néhány hét alatt következmények nélkül, teljesen eltűnik. Ennél sokkal veszélyesebb lehet az üvegtesti vérzés, amely kapcsán - a vérzés sűrűségétől, mennyiségétől és elhelyezkedésétől függően - homályt, foltot lát a beteg. Ennek és a súlyos látóideghártya-vérzésnek a kivédésére a diagnosztizált magasvérnyomás-betegeknek szükséges félévente vagy szükség esetén sűrűbben a szemfenéki vizsgálat szemnyomásméréssel, a laborvizsgálat és a rendszeres vérnyomás kontroll.

A kipirult arc a magas vérnyomás jele

Az arcunk számtalan okból kipirulhat, mint például erős hő- vagy fényhatás, hideg idő, fűszeres ételek, forró italok, alkohol, edzés vagy akár érzelmek. Mindegyik átmeneti vérnyomás-emelkedést okoz ugyanis. Vagyis a valamiért kiugró vérnyomás okozhat kipirosodást, de nem feltétlenül magasvérnyomás-betegség áll a piros arc hátterében.

Aki szédül, az biztosan hipertóniás

A szédülés lehet a magasvérnyomás-betegség kezelésére szedett gyógyszerek mellékhatása, de nem feltétlenül maga a vérnyomás okozza. Ugyanakkor ezt a tünetet nagyon is komolyan kell venni, különösen akkor, ha hirtelen jelentkezik. Ha ugyanis a szédüléshez koordinációs- és egyensúlyzavar, járási nehézség is társul, az lehet a stroke jele is, ami azonnali ellátást igényel. Természetesen tudni kell, hogy a magas vérnyomás az egyik vezető rizikófaktor a stroke kialakulásában. A szédülés ugyanakkor viszonylag gyakran fordul elő alacsony vérnyomásnál, hirtelen vérnyomáscsökkenés esetén.

"Bár a magas vérnyomásnak ritkán vannak árulkodó tünetei, mégis annak, aki többször is tapasztal szokatlan jeleket, mindenképpen ajánlott a kardiológiai kivizsgálás. Amennyiben nincsenek tünetek, ellenben a családban már előfordult ez a betegség, szintén fontos lenne a rendszeres orvosi ellenőrzés, ugyanis a betegségre való hajlam örökölhető" - mutatott rá dr. Kapocsi Judit, a Kardioközpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája. "A magas vérnyomást feltétlenül kezelni kell a komoly szövődmények elkerülése végett. Pontosan beállított gyógyszerekkel és megfelelő életmóddal akár a stroke, a szívinfarktus, és más komoly betegségek is megelőzhetők" - tette hozzá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra