A Saccharomyces boulardii egy probiotikus élesztőgomba, amely a Saccharomyces cerevisiae (más néven sütő- vagy sörélesztő) egyik változata. Először 1923-ban izolálta licsi és mangosztán héjából Henri Boulard francia tudós, a faj neve is tőle ered tehát.
Mit nevezünk probiotikumnak?
A probiotikumok olyan élő organizmusok, amelyek megfelelő mennyiségben adagolva egészségügyi előnyökkel járnak a szervezet számára. Általában a gyomor-bél traktus megerősítésére és bizonyos betegségekből való felépülés elősegítésére ajánlják őket.
A Saccharomyces boulardii nem baktérium, hanem élesztőgomba, tehát nem pusztul el antibiotikum hatására. Képes túlélni a gyomor zord körülményeit. A savas környezet, a magas hőmérséklet, az epe és az emésztőenzimek nem inaktiválják, ami azt jelenti, hogy élve eljuthat a belekbe, ahol kifejtheti jótékony hatását.
Milyen egészségügyi előnyei vannak a S.boulardiinak?
- Segíthet helyreállítani a bélflórát antibiotikumkúra után.
- Gátolhatja bizonyos kórokozók (például Clostridium difficile, E. coli) szaporodását és toxintermelését.
- Immunmoduláló hatása is lehet – vagyis segíthet csökkenteni a gyulladást.
- Irritábilis bél szindróma (IBS) vagy gyulladásos bélbetegségek (IBD) esetén is vizsgálják, bár az eredmények nem minden esetben egyértelműek.
Klinikai vizsgálatok vizsgálták az S. boulardii hatékonyságát számos gyomor-bélrendszeri állapot kimenetelének javításában. Kimutatták, hogy ez az élesztőgomba számos hasmenéses betegség kimenetelét javítja: a gyermekkori (Rotavírus), az antibiotikumokkal összefüggő, az akut, a bakteriális, vírusos vagy paraziták okozta utazók hasmenését és az enterális táplálással összefüggő hasmenést is.
Mikor nem ajánlott a S.boulardii szedése?
Az S. boulardii probiotikumok általában biztonságosak, azonban használatuk előtt érdemes orvossal konzultálni.
- Krónikus betegségben szenvedők vagy legyengült immunrendszerrel rendelkezők sebezhetők lehetnek bizonyos gombás fertőzésekkel szemben, ha S. boulardii probiotikumokat szednek.
- Súlyos bélbetegség vagy katéter behelyezése esetén az élesztőgomba a véráramba is bejuthat. Ezt az állapotot Saccharomyces fungémia néven ismerik, és orvosi vészhelyzetet jelent.
- Ritkán előfordulhat, hogy egy személy allergiás reakciót tapasztal az S. boulardii probiotikumokra.