Nyakba akasztható doboz figyeli szívünket
Ilyen a 24 órás EKG-vizsgálatFőleg szívritmuszavarok és egyéb elváltozások kimutatására szolgál az a kis, nyakba akasztható készülék, amely 24 órán keresztül rögzíti szívünk rezdüléseit. A vizsgálat veszélytelen, ám nem árt előre felkészülni rá.
h i r d e t é s
A 24 órás EKG-vizsgálatot, (más néven holter) azoknál a szívbetegeknél alkalmazzák, akiknél fontos a ritmuszavarok, vagy olyan elváltozások kimutatása, amely esetleg egy egyszerű EKG-vizsgálat során nem biztos, hogy jelentkeznek. Különösen szívrohamok után gyakori eljárás, hogy a kardiológus egy napra felhelyezi a gépet, amellyel így a gyógyszeres kezelés hatásosságát is ellenőrizni lehet.
A vizsgálat lényege a szív elektromos tevékenységének folyamatos, 24 órán át tartó rögzítése, amely a mindennapos megszokott tevékenység közben zajlik. Normális esetben a szívverések száma a fizikai terhelésnek, illetve a nyugalmas időszakoknak megfelelően változik, ritmuszavar nem mutatható ki, és nincsenek a szív oxigénhiányos állapotára utaló jelek.
Kóros esetben ritmuszavarok, oxigénhiányos időszakok mutathatók ki, melyek esetleg egybeesnek azokkal az időszakokkal, amikor a beteg szívpanaszokat, szorító mellkasi fájdalmat érzett.
A 24 órás EKG lényege, hogy a holter gépet egy napra felteszi a szakorvos, majd következő nap kell visszamenni a rendelésre, ahol szakszerűen leveszik, az eredményt pedig kiértékelik. Mivel a gép egész nap a testen lesz, nem szabad levenni és víz sem érheti, praktikus előtte mosakodni. Ha a páciens férfi és erős mellkasszőrzettel rendelkezik, érdemes leborotválni, hogy a szerkezet tappancsai jól feltapadjanak.
A minél jobb eredmény érdekében hasznos, ha egy kis méretű jegyzetfüzetet is tartunk magunknál erre az egy napra, hogy az egyes tevékenységet (séta, étkezés, lépcsőzés, alvás) pontosan feljegyezhessük.
A beteg feladata a mérés közben, hogy ha kellemetlenséget, szívpanaszt észlel, akkor a készülék erre a célra kialakított gombját nyomja meg. A készülék ezt a jelet is adatként rögzíti, és az adatok kiértékelésnél fontos információval szolgál az orvosnak.
A vizsgálat teljesen veszélytelen és fájdalommentes, pusztán a szerkezet viselése okozhat kis kellemetlenséget.
Kóros esetben ritmuszavarok, oxigénhiányos időszakok mutathatók ki, melyek esetleg egybeesnek azokkal az időszakokkal, amikor a beteg szívpanaszokat, szorító mellkasi fájdalmat érzett.
Hogy készüljünk fel a vizsgálatra?

Nyakban hordható kis készülék
A vizsgálathoz öntapadó tappancsokat (elektródákat) ragasztanak a mellkasra, melyeket vezetékek segítségével kötnek össze egy hordozható kisrádió méretű szerkezettel, amely a nyakban lóg, és a szívből érkező elektromos jeleket rögzíti. Eközben a páciens nyugodtan végezheti napi megszokott tevékenységét, amit pontos időmegjelöléssel fel is kell, hogy jegyezzen.A beteg feladata a mérés közben, hogy ha kellemetlenséget, szívpanaszt észlel, akkor a készülék erre a célra kialakított gombját nyomja meg. A készülék ezt a jelet is adatként rögzíti, és az adatok kiértékelésnél fontos információval szolgál az orvosnak.
A vizsgálat teljesen veszélytelen és fájdalommentes, pusztán a szerkezet viselése okozhat kis kellemetlenséget.
Olvassa el sorozatunk további cikkeit is!
Nyelésröntgen: tudjon meg mindent a vizsgálat előtt! - A gasztroenterológust kérdeztük
Hogyan készüljünk a nőgyógyászati ultrahangra? - Mire számíthatunk előtte, utána és közben?
Hogyan készüljünk terheléses vércukorvizsgálatra? - Mire figyeljünk előtte, utána és közben?
Csőbe dugva szeletel fel a CT - A CT-vizsgálat
Elcsípni a kiugró vérnyomást: mi segíthet? - A 24 órás vérnyomásmérés
Hogyan készüljünk a hasi ultrahangra? - Mire számítsunk előtte, utána és közben?
Nyakba akasztható doboz figyeli szívünket - Ilyen a 24 órás EKG-vizsgálat
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!