Mire figyelmeztethet, ha fáj a nyelés?

Tartósan fennálló fájdalmas nyelés, vagyis odinofágia esetén a beteg akár látványosan le is fogyhat, hiszen panaszai miatt az evés is nehezére esik. Lássuk, milyen kiváltó okok állhatnak az állapot mögött, illetve milyen kezelési lehetőségek merülnek fel.

Alighanem mindannyian tapasztaltuk már a légúti fertőzésekkel járó erős torokfájás érzését. Ilyenkor minden falat szúrós kaktuszként szántja fel torkunkat, még egy korty tea lenyelése is fájdalmas lehet. Ezt az érzést nemcsak légúti betegségek, valamint a torok gyulladása okozhatja, de gyomorégés, reflux, továbbá a száj-torok- és nyelőcső területét érintő gombás fertőzés jele is lehet – foglalta össze dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa.

fájdalmas nyelés, torokfájás, fiatal nő, ivás
A fájdalmas nyelés hátterében többféle kiváltó ok is állhat. Fotó: Getty Images

Az odinofágia kialakulásában szerepet játszhat egy sérülés – például éles felületű magok lenyelése –, túl forró vagy jeges italok fogyasztása, de a dohányzás, alkoholfogyasztás nyálkahártya irritáló hatása is okozhatja. Ezenkívül a fájdalmas nyelés súlyos betegségekre, az immunrendszer legyengülésére és az algarat, garat vagy nyelőcső rákos megbetegedésére is figyelmeztethet.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A fájdalmas nyelés az esetek egy részében magától is elmúlik, a kiváltó ok függvényében egy-két héten belül. Ilyenkor rendszerint egyéb, légúti betegséget jelző tünetek is jelentkeznek: fáradtság, láz, fejfájás, kimerültség, rossz közérzet. Ha azonban ennél tovább tart a panasz, illetve a fájdalom miatt az evés és az ivás is nehezen megy, úgy mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni. Az elhúzódó panaszokkal nemcsak a súlyosabb betegségek túl kései felismerését kockáztatjuk, de megnő a fogyás, kiszáradás veszélye is, illetve a nyelési gondok miatt félrenyelés is előfordulhat, ami akár tüdőgyulladáshoz is vezethet.

Hogyan kezelhető az odinofágia?

A nyelési panaszok okainak diagnosztizálásához fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség. Ilyenkor az orvos alaposan kikérdezi a beteget: mikor kezdődtek a panaszai, jelentkezett-e egyéb tünete is, pontosan mit érez, milyen gyógyszereket szed, milyen egyéb betegségei vannak. Ezt követően megvizsgálja a beteget, majd szükség esetén laborvizsgálatokat javasolhat.

Az eredmények birtokában lehet meghatározni a kezelést, amely a kiváltó ok függvényében jelentheti antibiotikum, gyulladáscsökkentő vagy gyomorsavcsökkentő készítmények szedését, vagy műtéti kezelést. A gyógyulási időszakban javasolt a kezelőorvos tanácsait betartani: például az irritáló hatású, erős, fűszeres ételeket kerülni, könnyen rágható, nem sértő ételeket fogyasztani, a dohányzást, szénsavas italokat és az alkoholt mellőzni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütésre számíthatunk a kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett. Néhol kialakulhat zápor, esetleg egy-egy zivatar. Délelőtt az Észak-Dunántúlon még lehetnek erős, másutt élénk széllökések, de délután mindenütt veszít erejéből a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 27 fok között várható. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra