Miért vagyok folyton rekedt?

A hangszálgyulladás legfőbb tünetei a rekedtség, a torokfájás, a normális hangerejű beszédre való képtelenség. Meglehetősen gyakori betegség, melyet okozhat túlerőltetés, dohányzás, de valamilyen fertőzés is. A legtöbb esetben a hangszálak pihentetésével magától is elmúlik.

A hangszálak, pontosabban azok levegő általi megremegtetése teszi lehetővé, hogy hangokat képezzünk, beszéljünk, suttogjunk, énekeljünk. A hangszálak, illetve az azokat körbevevő szövetek könnyen begyulladhatnak. A gyulladás oka lehet fertőzés, de gyakran a hangszálak túlerőltetése okozza a betegséget, ezért az sokszor jelentkezik például tanároknál, énekeseknél.

A rekedtség okai

A krónikus hangszálgyulladás , mely három hétnél hosszabb ideig is elhúzódhat, gyakori a dohányosoknál (illetve azoknál, akik sok időt töltenek füstös helyeken), a nagy mennyiségű alkoholt fogyasztóknál. A refluxbetegségben szenvedőknél a gyomorsav visszacsorgása irritálhatja a hangszálakat is, így azok gyulladásba jöhetnek.

Mi okozza a nyelési nehézséget? Az emberek felének lehet nyelési nehézsége élete során legalább egyszer, a népesség néhány százalékának pedig mindennapos problémát okoz a nyelési nehézség. Milyen okai lehetnek ennek a betegségnek? Ritkábban okoz hangszálgyulladást, illetve azzal összefüggő rekedtséget a nyaki tájékon lévő daganat, a pajzsmirigybetegségek , vagy a nyakat, illetve hangszálakat érő trauma is. Az agyvérzés egyik következménye lehet, hogy a hangszálakat körülvevő izmok lebénulnak, ez pedig nyelési nehézségekhez, rekedtséghez, vagy éppen nagyon erőtlen hanghoz vezethet.

A hangszálgyulladás legfőbb tünete a rekedtség

A hangszálgyulladás legfőbb tünete a rekedtség A hangszálgyulladás legfőbb tünetei a rekedtség, a hang elhalkulása, a hangképzésre való képtelenség, a nyelési problémák és a torokfájás . Emellett jelentkezhet száraz köhögés, láz, orrfolyás és a nyirokcsomók is megduzzadhatnak. A hangszálgyulladásnál a legfontosabb az érintett terület pihentetése, vagyis próbáljunk meg minél kevesebbet beszélni.

Bár az tűnik logikusnak, hogy suttogjunk, ha mégis beszélnünk kell, mégis próbáljunk meg normál hangerővel beszélni, mert a suttogáshoz a hangszálaknak túlságosan meg kell feszülnie, és az azok körül lévő izmok is nagyobb terhelés alá kerülnek, ez pedig lassíthatja a gyógyulást.

Igyunk minél több folyadékot és használjunk párásítót is. A gyulladás csökkentéséhez időnként szteroidra is szükség lehet, ám ezt általában csak akkor javasolja az orvos, ha a hangszálgyulladás komoly fájdalommal és nyelési nehézségekkel jár együtt.

A bakteriális eredetű hangszálgyulladásnál antibiotikum szedése szükséges. Természetesen, ha nem túlerőltetés okozza a hangszálgyulladást, esetleg a tünetek hosszú ideig elhúzódnak, mindenképpen szükséges a háttérben meghúzódó alapbetegség diagnosztizálása, és megfelelő kezelése.

A legtöbb esetben azonban nem kell gyógyszert szedni, elég a pihenés és a nagy mennyiségű folyadék, esetleges láz- vagy fájdalomcsillapítóval kombinálva. Mindenképpen segíthet - és a visszatérő hangszálgyulladásokat is megelőzheti -, ha leszokunk a dohányzásról és mérsékeljük az alkoholfogyasztást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Lázcsillapítás-kisokos
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Általában erősen felhős vagy borult lesz az ég, emellett az éjszaka kialakult köd, pára is fokozatosan megszűnik. Sokfelé várható eső, zápor, ami északnyugat felől egyre nagyobb területen - nagyjából a Pécs-Miskolc vonalig - havas esőbe, havazásba vált. Északnyugaton a friss hóréteg síkvidéken meghaladhatja az 5, a magasabban fekvő területeken akár az 5-10 centimétert is. Átmeneti időre néhol ónos eső előfordulhat, sőt helyenként zivatar is kialakulhat. Késő délutántól nyugat felől csökken a csapadékhajlam. Eleinte északnyugaton az északnyugati, délkeleten a déli szelet erős lökések kísérhetik. Napközben az északnyugatira, nyugatira forduló légmozgás többfelé erős, az Észak-Dunántúlon időnként viharos lesz, és ott a magasabban fekvő helyeken hófúvás is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 18 fok között valószínű, északnyugatról délkelet felé haladva mérhetjük a magasabb értékeket. Késő estére -3 és +8 fok közé hűl le a levegő, a keleti határvidéken lesz a melegebb. A meteorológusok szerint napközben ismét kettős fronthatás lesz a domináns, melynek hátterében egy mediterrán ciklon áll.