Miért kell figyelni a pH-értékre?
A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!
Mivel az emberi test hetven százalékát víz alkotja, azanyagcserefolyamatok is vizes közegben mennek végbe. Minden egyes szervünknek saját, ideális pH-értéke van, így például a véré nem ugyanaz a vastagbélben, mint a vékonybélben. Az értékek:
- Hasnyálmirigy (pH=8), a lúgos tartományban van, ami arra szolgál, hogy a gyomorból kikerült savas ételeket a patkóbélben (doudenum) semlegesítse, így a tápanyagok a vékonybélben felszívódjanak.
- Bélrendszer (8), a zavaró anyagoktól hasmenés útján szabadul meg.
- Vér (7,35 - 7,45).
- Máj és epehólyag (7,1).
- Nyál (7 - 7,1) enyhén lúgos vagy semleges, a savas pH-jú ételek idővel súlyosan károsítják a fogakat, ezért kell semlegesíteni.
- Kötőszövet (7,08 - 7,29), kicsit savasabb, mint a vér.
- Izmok és szervek (6,9). Ez azért van, mert testünk energiagyára folyamatosan működik, a feldolgozás és égetés során a tápanyagokból savak (szénsav) keletkeznek. Ha a legfontosabb izmok, pl. a szívizom pH-ja 6,2 alá csökken, a szív megáll.
- Vizelet (4,8), határozottan savas, ami érthető, hiszen távozik a szervezetből gyomornedv (1,2 - 3), a test legsavasabb része. A gyomorban lévő sósav az emésztést végzi, lebontja a szilárd ételeket, megöli a kórokozókat.

Ügyeljünk a ph-értékre!
Az enyhén lúgos környezet ideális az anyagcsere-folyamatoknak. Az értéket szervezetünkben ún. puffer rendszerek befolyásolják és tartják egyensúlyban. Lehetnek savasak, lúgosak, vagy semlegesek, és kiegyenlítik az anyagcsere által okozott eltolódásokat, melyek miatt akár életveszélyes helyzet is kialakulhat (nélkülük akár a tejsav is halált okozhatna).
Ezért különösen fontos a szervezet pH-értékének időnkénti megmérése. Ez történhet laboratóriumban, ahol részletesebb eredményt kapunk, de csak a sav-bázis egyensúly komolyabb felborulása esetén indokolt.
A savas pH a fogakat is károsítja!
Így mérjük meg szánk kémhatását!
Gyógyszertárban kapható tesztcsíkkal (lakmuszpapírral) azonban otthon is megmérhetjük magunknak. Az edénybe ürített vizeletünkbe rövid ideig merítsük bele a papírt, és a színskála jól mutatja az értéket. Mivel a megbízhatóság nem olyan nagy, mint a laboros módszernél, naponta többször is végezzük el az otthoni mérést, ha lehet, kétóránként.
Az egészséges értéketek vizeletnél:
- Reggel: 6,2 - 6,8
- Este: pH 6,8 - 7,4
Értékelje a cikket!