Miért horkolhat egy gyerek?
Ne vegyük természetesnek, ha a gyerek az orra helyett a száján át veszi a levegőt. Ha a tartósan bedugult orr mellett gyakori középfülgyulladás és horkolás is jelentkezik, akkor a megnagyobbodott orrmandula okozhatja a panaszokat.
Miért horkol egy kisgyerek?

Indokolt-e a mandulaműtét?
Életünk során majdnem mindannyian átesünk kisebb-nagyobb operációkon. Orr- és torokmanduláinktól már nagyon sokan kisgyermekként búcsút veszünk. Kattintson!
Mi okozza a nagyobbodást?
A torokmandulákkal ellentétben az orrmandulák nem láthatóak, csak vizsgálat során tudjuk ellenőrizni az állapotukat - magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa.A megnagyobbodott orrmandula gyakori panasz gyerekeknél. Kialakulásának oka lehet, ha egy lezajlott fertőzés után a duzzadás megszűnik ugyan, de a mandula mégsem húzódik vissza eredeti méretére. Okozhatja allergia is, de sokszor nincs igazi kiváltó oka, a mandula mérete egyéni adottság kérdése is lehet.
Miért veszélyes a szájlégzés?
A megnagyobbodott orrmandula miatt a gyerek orra bedugul, így a száján veszi a levegőt. Megszűnik az orrüreg szűrő funkciója, könnyebben alakul ki alsó légúti fertőzés. Ha ez az állapot tartós, akkor akár abnormális arcizom- és fognövekedés is lehet a következménye.Az orrdugulás miatt a gyerek horkol, az alvása felszínessé válhat, emiatt nappal is fáradtabb lesz, nehezebben koncentrál, figyelmetlenebb lehet. Ha az az orrjárat nem tud megfelelően szellőzni, akkor az orrot a füllel összekötő Eustach-kürt sem működik megfelelően, ami miatt gyakori savós középfülgyulladás jelentkezhet.
Az orrmandulák mérete a korral csökken, a panaszok egy része tehát kezelés nélkül is elmúlik. Átmeneti rosszabbodást nátha, vagy egyéb légúti fertőzés esetén lehet tapasztalni. A gyulladás miatt ilyenkor a tünetek is intenzívebben jelentkezhetnek, ám ez a betegség lezajlásával rendszerint elmúlik.
A műtéti megoldásra általában akkor kerül sor, ha a megnagyobbodott orrmandula komoly panaszokat, szövődményeket okoz. Ilyen például a tartós horkolás a kisgyermeknél, vagy a gyakori középfülgyulladás. A tervezett műtét előtt mindig érdemes kizárni a táplálék-, vagy légúti allergia lehetőségét, mivel ennek hatékony kezelése esetén elkerülhető az orrmandula eltávolítása.
Forrás: Fül-orr-gége Központ