Hogy hat ránk a boldogsághormon?

Az endorfinról már bizonyára mindenki hallott, kevésbé tudományos nevén ugyanis boldogsághormonnak nevezik. Hogyan hat ránk, miként keletkezik, és hogyan fokozhatjuk termelődését?

Az endorfin elnevezés gyűjtőnév: az endogén opioid peptideket takarja. Agyalapi mirigyünkben és a hipotalamuszban, elsősorban izgalmi állapot esetén, de fájdalomérzet, nevetés, meditáció, fűszeres ételek és orgazmus hatására is termelődik.

Hogyan termelődik?

Ha fájdalom, veszélyérzet vagy stressz érzése éri el a gerincvelőt, akkor ennek hatására endorfinok szabadulnak fel, amelyek akadályozzák az idegsejteket abban, hogy további fájdalomingert továbbítsanak. Az endorfin hatása akár 12 óráig is tarthat, és euforikus örömet is okozhat.

Endorfin: így hat ránk a boldogsághormon
Az endorfin hatása akár 12 órán át is tarthat!

Miért fontos?

Az endorfinnak igen komoly szerepek jutnak, ez a hormon ugyanis nagyon fontos az idegrendszerünk hatékony működéséhez, a jó közérzetünkhöz, a szülés okozta fájdalmak enyhítéséhez, valamint természetesen a boldogságérzethez is.

Emellett erősíti az immunrendszert, csökkenti a stresszt, sőt az öregedésünket is lassítja. Az emberek nagy részének általában tartósan alacsony az endorfinszintje, ami levertség vagy depresszió formájában jelentkezik. Mivel emelhetjük az átlag fölé?

Amik megemelik az endorfinszintet

Sport, edzés: aki sportol, tudja, milyen kellemes hangulat árad szét a testben egy-egy megerőltető edzés után. Ez nem véletlen, ugyanis a testet ért stressz, valamint a fáradság és a fájdalom hatására megemelkedik az endorfinszintünk, ami fokozza a teljesítményt. Hatása az edzés utáni órákban is érezhető!

Szex: orgazmus hatására nagy adag endorfin szabadul fel a szervezetben.

Csokoládé: a csokoládéban lévő anyagok hatására öröm áraszt el minket, ami az endorfinnak köszönhető. Az étcsokoládé ráadásul kis mértékben egészséges is!

Napsütés: a napsütés is serkenti az endorfintermelést, nem meglepő tehát, hogy nyáron, napsütésben sokkal jobb a kedvünk, mint télen a szürke időjárásban.

10 tipp a boldogságért Egyszerű az oka, hogy miért nem vagyunk boldogak: mert egész nap elfoglal minket a napi rutin. Próbálja ki 10 stratégiánkat, hogy be tudja csempészni az örömöt mindennapjaiba.

Nevetés, meditáció: a nevetés összefügg a boldogsággal, ez nem vitás. Éppen ezért emeli is a testünkben a hormon szintjét. A meditáció hasonlóképpen a segítségünkre lehet: a kiegyensúlyozott emberek sokkal boldogabbak!

Szerelem: klisének tűnhet, de a szerelem és a kötődés érzése növeli a testünkben az endorfint. Minél erősebb a kötődés, annál több a szervezetben az endorfin. Boldogabbak, energikusabbak, kipihentebbek leszünk, ha kötődünk valakihez.

)
Az ülőmunka veszélyei

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14, +19 °C
Minimum: +1, +7 °C

Változóan, többször erősen felhős lesz az ég, szórványosan eső, zápor is lehet. Élénk északnyugati, nyugati szél mellett 14, 19 fokig melegszik a levegő. Hétfőn kettősfront hat a szervezetre. Görcsös és migrénes fejfájás is jelentkezhet, emellett gyakoriak lehetnek a keringési panaszok és a rosszullétek. Többen alvászavarokkal küzdhetnek, napközben pedig az energiátlanság és az ingerlékenység lehet jellemző. A hőérzet és a komfortérzet is csökken kissé. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás alig változik.

Egészséget befolyásoló hatások: