Ezt jelenti, ha zöldes a tojássárgája

Bizonyos tojások sárgája zöldes-szürkés színt vesz fel, hogyha megfőzzük. Egyes elméletek szerint az elszíneződés arra utal, hogy génkezelt tojást vásároltunk, de vajon tényleg ez az igazság?

A magyar vásárlói tudatban az élénk narancsszínű tojássárgája forrt egybe az egészséges tojás fogalmával. Egy korábbi cikkünkben már megírtuk, hogy a beltartalmi értékét semmilyen módon nem befolyásolja a szín, mi pedig csupán azért ragaszkodunk az élénk tojássárgájához, mert ehhez szoktunk: itthon ugyanis a tyúkokat kukorica alapú takarmányon tartották, emiatt pedig a tojásuk sárgája sötétebb színt vett fel.

A magyar háztartásokban az élénkebb tojássárgáját tartják egészségesebbnek, míg az arab országokban éppen a halványabb tojásokat keresik. Számít-e, hogy milyen színű a tojás héja és sárgája, és miért érdemes a hazai terméket választani? Az alábbi cikkünkből kiderül!

Hogyan lehet valóban sárga a tojássárgája?

Egy másik városi legenda is fűződik a tojássárgájához, mégpedig a kemény tojás kapcsán. Néha ugyanis, hogyha megfőzzük a tojást, annak sárgája és fehérje között vékony, de annál csúnyább, szürkés-zöldes sáv alakul ki. Erre sokféle magyarázat forog közszájon, egyik szerint az elszíneződés jelzi, hogy a tojás régi vagy szennyezett volt. Legújabban az terjed a közösségi médiában, hogy a zöldes elszíneződés a génkezelt tojásnál jelenik csak meg. Az Index cikke szerint ugyanakkor egyáltalán nem ez áll a háttérben.

A tojássárgájának elszíneződése nem veszélyes, és még csak nem is természetellenes
A tojás sárgájának elszíneződése nem veszélyes, és még csak nem is természetellenes

A válasz a főzési módban rejlik. A kemény tojást tulajdonképpen csak egyféleképpen lehet elrontani: ha túl sokáig főzi az ember. Ilyenkor az történik, hogy a fehérjében levő hidrogén-szulfid reakcióba lép a sárgájában levő vassal, és a tojás két részének határán, a sárgája felszínén vas-szulfid keletkezik. Ez adja a nem túl gusztusos színt. Viszont jó hír, hogy teljesen ártalmatlan, és a tojás ízét sem befolyásolja.

Hogy elkerüljük az elszíneződést, nem szabad időt hagyni a kémiai reakció lezajlására. Az optimális főzési idő 12 és 15 perc között van (a tojás mérete befolyásolja, nyilván minél nagyobb, annál tovább kell főzni). Egy trükköt vethetünk még be a kémia ellen: ha a főzővízből kivéve a tojást rögtön hideg vízbe tesszük, a lehűlés megállítja a reakciót, és a vas-szulfid képződését is.

)
Milyen betegségeket okozhat kutyáknál a kullancs?

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13, +19 °C
Minimum: +5, +10 °C

A napsütéses időszakok mellett többször erősen felhős időre készülhetünk, szórványosan várható eső, zápor, néhol zivatar is. Élénk, erős északnyugati szél mellett 13, 19 fokos maximumhőmérsékletekre számíthatunk. Szombaton kettősfronti hatást tapasztalhatnak az érzékenyek. Gyakoriak lehetnek a keringési és vérnyomáspanaszok, emellett görcsös és migrénes fejfájás is jelentkezhet, többszöri rosszullét léphet fel. A fülledt időszakokban jellemző lehet a légszomj és a nehézlégzés. A kinti programok során változékonyságra kell készülni. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás gyengén emelkedik.

Egészséget befolyásoló hatások: