Egyes wellnessinfluenszerek szerint enyhíthetjük a vércukorszint hirtelen kiugrásait, a gyulladást és fokozhatjuk energiaszintünket is, ha étkezés során egy meghatározott sorrendben esszük a különböző ételeket. Az étkezés ilyen módon történő megtervezése trükkös lehet, de a szakértők szerint valóban lehetnek előnyei. Először jöhetnek a zöldségek vagy rostok, utána a fehérje és a zsír, végül pedig szénhidrátok.
„Érdemes keményítőmentes zöldségekkel, például brokkolival, uborkával kezdeni” – mondta Jessica Hernandez dietetikus a VerywellHealth.comnak. Hozzátette, ezek lelassítják az emésztést, alacsonyan tartják a vércukorszintet. A rostban gazdag ételek után pedig jöhetnek a fehérjék és a zsírok. „Lehet csirke, hal, tofu, tojás, olívaolaj vagy avokádó. A rostokhoz hasonlóan ezek is szinten tartják a vércukorszintet, és ténylegesen jóllakottnak érzik tőlük magát az ember” – folytatta. Utolsóként jöhet a keményítő és cukor, például kenyér, tészta vagy gyümölcs; így csökkenthetjük a vércukorszint hirtelen megugrásának kockázatát.
A vércukor szintje minden étkezés után megnő, majd a szervezet inzulint szabadít fel, hogy segítsen az ételekből származó glükóz feldolgozásában. Ez a folyamat azonban cukorbetegeknél nem működik megfelelően. A magas vércukorszint pedig hosszú távon olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a szív- és a vesebetegség. Egy 2022-es tanulmány szerint, amikor a cukorbetegek a szénhidrátok előtt zöldségeket esznek, az segíti vércukorszintjük szabályozását. A vércukorszint figyelése pedig létfontosságú a diabéteszesek számára.
Nem való mindenkinek ez a sorrend
„Nem kell minden egyes étkezésnek tökéletesnek lennie, de úgy gondolom, hogy még akkor is lehet némi előnye, ha napi egy vagy két étkezésnél figyelünk erre a sorrendre” – mondta Hernandez. A cukorbetegeknek pedig nem ajánlott erre cserélniük azokat az étkezési szokásokat, amelyeket orvos javasolt számukra.
„A kutatások nem támasztják alá, hogy az ételek sorrendjének ilyen jellegű betartása jobb lenne, mint a cukorbetegség és más egészségügyi állapotok kezelésére vonatkozó jelenlegi útmutatás” – mondta a portálnak Dr. Emma M. Laing dietetikus. Viszont azok, akik nem küzdenek cukorbetegséggel, valóban előbb jóllakottnak érezhetik magukat ezzel a módszerrel. „Bár ennek a sorrendnek lehetnek jótékony hatásai az egészségre, de nem garantált stratégia” – hagnsúlyozta Dr. Laing.