Az epebetegségek kezelése

Száz magyar ember közül tizenötnél élete során legalább egyszer kialakul epekő, amely az epevezeték elzáródásához, illetve az epehólyag gyulladásához is vezethet. Hogyan kezelhető?

Az epét a májunk termeli, és igen fontos szerepe van szervezetünk működésében: a nagy zsírcseppeket lebontva a zsírbontó enzimek munkáját teszi könnyebbé, így megsegítve az emésztési folyamatokat. A leggyakoribb, epével kapcsolatos betegségek az epekövesség, az epevezeték-elzáródás, illetve az epehólyag-gyulladás. Miért alakul ki ez az állapot, és hogyan kezelhető?

Az epekő kezelése

Az epekövesség előfordulásának veszélye a korral nő: Míg 20 és 29 éves kor közötti populációnak csak 2,5 százalékában mutatható ki betegség, a 60-65 éves lakosság körében gyakorisága 25 százalék felett van. Átlagosan a magyar emberek 15 százalékának élete során legalább egyszer kialakul ez a betegség. A betegség sokáig tünetmentes maradhat, ilyen esetben nem is igényel kezelést. Napjainkban már számos gyors és kellemetlenségektől viszonylag mentes kezelési mód ismert az epekőre, hagyományos műtétre csak szövődményes esetekben van szükség.

Epekő a magyar emberek 15 százalékának élete során legalább egyszer kialakul
Epekő a magyar emberek 15 százalékának élete során legalább egyszer kialakul

A koleszterinkövek ellen epesavas sók fogyasztását is javasolni szokták, amely feloldhatja a követ. Nem mindenkinél jelenthet azonban ez megoldást, ráadásul a kezelés igen sok időt, nem ritkán két-három évet is igénybe vehet. Nagyobb köveket elektrohidraulikus shockhullámmal is szét tudnak zúzni kisebbekre, amelyek már a vizelettel távozhatnak a szervezetből.

Az epehólyag-gyulladás kezelése

Epehólyag-gyulladás általában akkor jön létre, ha az epehólyag nem tud kiürülni, így epepangás jön létre. A kiürülési zavart nagyrészt epekő okozza, hiszen részlegesen vagy teljesen elzárja az epehólyag kijáratát. A gyulladt epehólyagot a tünetek kezdetétől számított 48 órán belül laparoszkópos műtéttel eltávolíthatják, hogyha azonban letelt a 48 óra, a szövetek sérülékenyebbé válnak, ezért várni kell a gyulladás megszűnéséig, mintegy 6 hétig. Ez idő alatt szigorú diétát és ágynyugalmat szokott javasolni az orvos, illetve antibiotikummal, valamint görcsoldókkal kezelhetőek a panaszok.

Az epehólyag heveny gyulladása általában epekövesség talaján alakul ki. Lázzal, görcsös hasi fájdalommal jár. A fájdalom rendszerint a felhas jobb oldalát érinti, és a jobb lapockába sugározhat. Gyakran előfordul hányás, az epeutak érintettsége esetén sárgaság is felléphet. A betegségről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

A nem műtéttel kezelt epehólyag-gyulladás esetében a gyulladás fokozatosan megszűnik, a láz és a fájdalom elmúlik. Ilyenkor a tervezett műtét időpontjáig fontos a szigorúan zsír- és fűszerszegény diéta tartása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra