A leggyakoribb vesebetegségek

Vesénk ideális esetben egy életen át méregteleníti szervezetünket, ám ha nem vigyázunk, könnyen kár keletkezhet benne. Ezt elkerülendő érdemes tisztában lenni azzal, mi árthat ennek a szervnek, ha pedig már megtörtént a baj, mihamarabb meg kell kezdeni a probléma kezelését.

Nemzetközi felmérések szerint kontinensünkön minden tizedik, Amerikában minden hetedik-nyolcadik embert érint valamilyen vesebetegség. A hazai adatok alapján a lakosság 10 százalékánál igazolható a veseműködés zavara. Abban, hogy ennek a problémának a gyakorisága nő, több dolog is szerepet játszik.

Kiszáradás

Egyre hosszabb ideig élünk, a vesénk pedig a szervezetünkkel együtt öregszik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy idős korban csökken a szerv tömege, véráramlása, működése rosszabb lesz. Idősebb korban gyakran előfordul az is, hogy az érintettek kiszáradnak - ennek oka az elégtelen folyadékfogyasztás, hányás, hasmenés, lázas állapot és izzadás egyaránt lehet, ám végeredmény viszont minden esetben ugyanaz: hatására még az ép vesék is károsodhatnak. Az ártalom olyan súlyos is lehet, hogy átmeneti vesepótló kezelés válik szükségessé, ha pedig a gyógyulás nem teljes, idült vesebetegség, veseelégtelenség is kialakulhat.

A lakosság 10 százalékánál igazolható a veseműködés zavara
A lakosság 10 százalékánál igazolható a veseműködés zavara

Krónikus betegségek

A kor előrehaladta mellett az elhízás, a magas vérnyomás és a cukorbetegség is növeli a vesebetegségek rizikóját. Utóbbi nem is kicsit: a 2-es típusú diabéteszben szenvedők közel felének van idült vesekárosodása, ez alapbetegségük egyik leggyakoribb szövődménye. A beszűkült veseműködésű cukorbetegeknél nagyobb a hipoglikémia veszélye, de emelkedett a kardiovaszkuláris rizikó is. Utóbbinak oka az, hogy a vese a szervezetben lévő só- és vízmennyiség szabályozásával biztosítja vérnyomás egyenletességét, ezért bármilyen fokú vesezavar kedvezőtlenül érinti a szív munkáját is.

A leggyakoribb vesebetegség a vesekő. Melyek az egyértelmű tünetei, és hogyan lehet kezelni?

A magas vérnyomás visszafelé is hat, azaz nem csak szövődménye lehet a veseelégtelenségnek, hanem fokozhatja is annak kockázatát. Ennek oka, hogy a vérnyomás emelkedése a test minden részében, így a vesékben is növeli az erek terhelését. Márpedig a vese ereinek tartós terhelése a veseszövet fokozatos pusztulásához vezet, ez pedig rontja a veseműködést, aminek következtében a vesék nem tudják megfelelően kiválasztani a vizet és a méreganyagokat.

Krónikus vesegyulladások is okozhatnak visszafordíthatatlan vesekárosodást, de fertőzések miatt kialakuló gennyes betegségek, illetve az immunrendszer betegsége miatt bekövetkező veseállomány-gyulladás is vezethet ehhez az állapothoz. Okozhatják különböző érkárosodások is, de veleszületett, örökletes tényezők is szerepet játszhatnak a vese pusztulásában. Természetesen a veseállomány pusztulását okozhatja baleset, húgyúti elzáródás, daganat, visszatérő vesekövesség, sőt férfiaknál a prosztata betegségei is.

Vegyszerek, gyógyszerek

Az életmódbeli okok közül kiemelendő az ólommérgezés, illetve egyes vesekárosító gyógyszerek rendszeres szedése. Utóbbi esetben analgetikus nefropátia alakul ki. Ennek a betegségnek a gyakorisága sajnos nő, mivel egyre elterjedtebben a recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók, egyesek pedig állandó, krónikus fájdalmaikat is ezekkel kezelik.

Akármi is okozza a vese problémáját, a rutin vércukor-, vizelet-, vér- és vérnyomás-vizsgálat már korán jelzi a betegség gyanúját, az időben elkezdett, és az orvos előírása szerint végzett kezelés pedig lelassíthatja, megállíthatja a veseműködés további romlását. Emiatt fontos, hogy háziorvosnál időről időre ellenőriztessük állapotát. Megfelelő gyógyszerek megválasztása is lényeges szempont, hiszen azon szerek, melyek nem a vesén keresztül a vizelettel választódnak ki, nem is terhelik feleslegesen a veséket.

Ma már a krónikus vesebetegséggel is együtt lehet élni hosszabb távon, hiszen a dialíziskezelés minden beteg számára elérhető, az arra alkalmas betegek pedig veseátültetésben is részesülhetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +9 °C

Többnyire erősen felhős vagy borult, foltokban ködös időben lesz részünk, de helyenként átmenetileg felszakadozhat a felhőzet. Szitálás, gyenge eső előfordulhat. Az északnyugati szél a Dunántúl északi felén időnként megélénkül. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 5 és 13 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzetben kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra