A félelemtől összeszűkül a gyomra? Ez az oka!

Ki ne ismerné a "gyomorideg" kifejezést. Kutatók az agy és a hasi szervek szerepét tanulmányozták a félelemérzet kialakulásában. Kiderült, a zsigerek is befolyásolják az agyi folyamatokat, így a félelem kialakulására is hatnak.

Mindannyian ismerjük a kellemetlen érzést, amikor egy fenyegető helyzetben a gyomrunk összeszűkül, görcsbe rándul. A zürichi műegyetem, az ETH kutatói most ezt a jelenséget tanulmányozták. A Journal of Neuroscience című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban kimutatták, hogy a "gyomorideg" jelensége jelentős hatással van arra, hogy miként alakul ki az emberben a félelem érzete, illetve miként reagálunk a fenyegető helyzetekre.

Tehát nemcsak az agy szabályozza a hasüregben lejátszódó folyamatokat. A gyomrunk is küld vissza jeleket az agyba. E "dialógus" központi szereplője a bolygóideg (vagus nervus) , amely mindkét irányba képes továbbítani az információkat. Az agyból a belső szervekhez az úgynevezett efferens idegek juttatják el az információkat, míg visszafelé az afferens idegek "dolgoznak".

Amikor patkányokban átvágták az afferens idegrostokat, az Urs Meyer által irányított ETH-kutatók (akik Wolfgang Langhans professzor csoportjában dolgoztak), egyirányúvá tették ezt a kapcsolatot. Így tesztelhették a gyomor ösztönös viselkedését. A kísérleti állatokban az agy továbbra is irányítani tudta a hasi folyamatokat, de nem kapott visszajelzéseket onnan.

A magatartáskutatási kísérletek során a kutatók ezután azt tapasztalták, hogy a patkányok kevésbé féltek a nyílt terektől és az éles fényektől (a kontrollcsoporthoz képest, amelynek tagjai ép bolygóideggel rendelkeztek). Mindezek után megállapították, hogy a velünk született félelmi reakciókat jelentősen befolyásolják a gyomorból az agyba küldött jelzések.

Ugyanakkor az ösztön elvesztése nem tette a patkányokat teljesen félelemmentessé. A tanult félelemmel kapcsolatos helyzet ugyanis megváltozott. Egy úgynevezett kondicionáló (betanítási) kísérlet során a patkányok megtanulták, hogy egy semleges hangjelzés után kellemetlen élményben lesz részük. Vagyis a hanghoz kötötték a negatív hatást. Ekkor a jelzések "útvonala" nem játszott szerepet, tehát az átvágott bolygóidegű patkányok ugyanolyan gyorsan tanulták meg a társítást, mint a kontrollállatok.

A félelemtől összeszűkül a gyomra? Ez az oka!

A félelemtől összeszűkül a gyomra? Ez az oka!

Ám amikor a tudósok "visszakapcsoltak", vagyis a negatív helyett egy semleges hatást tanítottak az állatoknak, akkor a "zsigeri ösztönüktől" megfosztott patkányok nehezebben társították a hangot az új, semleges szituációval. Mindez egybecseng egy másik, nemrégiben megjelent tanulmánnyal, amely szerint a bolygóideg stimulálása (ingerlése) segít az újratanulásban.

A kutatók szerint a pszichiátriában fontos eredménynek minősülhet a mostani tanulmányuk. Így például a poszttraumás stresszel küszködők félelmeinek oldásában segíthet. A negatív élmények semlegesre változtatása ekkor ugyanis nagyon fontossá válhat. A bolygóideg stimulálása itt is segítheti az újratanulást, amit például az epilepszia - néhány esetben pedig a depresszió - kezelésében ma már időnként alkalmaznak is.

A bolygóideg átvágása a velünk született félelem csökkenését eredményezte, ugyanakkor a tanult félelem tartósabbá válásával járt - összegezte a kísérletet Meyer. A svájci kutatók azt is kiderítették, hogy az agy két különböző jelzőrendszerét érintette a beavatkozás. Azzal ugyanis, hogy a patkányok zsigerei nem jeleztek vissza, az agyban bizonyos jelzőanyagok (neurotranszmitterek) termelődése megváltozott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra