Miért viszkethet a végbéltájék?

A végbéltáji viszketés gyakori, kellemetlen probléma, mely főleg a férfiakat érinti, és sokszor nem lehet meghatározni, pontosan mi okozza. Mely tényezők növelik a viszketés megjelenését és mit tehetünk a tünetek enyhítéséért?

Miért viszket a végbél?

A végbéltáji viszketés a végbelet, illetve annak közvetlen környékét érinti. A kellemetlen tünetek a legtöbbször este, éjjel, illetve székletürítés után jelentkeznek. A viszketés mellett a bőr kipirosodása, kisebesedése, illetve váladékozása is jellemző lehet.

Aranyér: így fedezhetjük fel
Aki először találkozik az aranyér tüneteivel, megijedhet a vérzéstől vagy a fájdalomtól. Összegyűjtöttük azokat a jeleket , amelyeket figyelni kell magunkon.

A végbéltáji viszketésre számos tényező hajlamosíthat, például az étrendünk, a nem megfelelő higiéniás szokások (vagyis ha nem tisztítjuk meg megfelelően a területet a székletmaradványoktól), a cukorbetegség, az antibiotikumok, a bőrszárazsággal járó krónikus betegségek (például a pszoriázis), illetve a nagyfokú izzadás. Nagyon sokszor nem lehet egyértelműen meghatározni a viszketés okát, a legtöbbször azonban az érintett terület irritációja okozza a kellemetlen tüneteket.

Allergia miatt viszket a végbél?

Allergiás reakciót válthat ki mosó-, illetve öblítőszer, festékanyag, tisztálkodószer, vagy a vécépapír illatosítására használt vegyület is. A hasmenés , illetve az izzadás során a végbélkörnyéki terület nedves maradhat, és ez a bőr károsodásával, viszketésével jár együtt.

A végbéltáji viszketés, bugyi, vécé, wc, menzesz, menstruáció, végbéltáji viszketés végbéltájék krém székletürítés aranyér székrekedés
A végbéltáji viszketés gyakori, kellemetlen probléma. Fotó: Getty Images

Bizonyos ételek szintén irritálhatják a végbelet székletürítés során. Problémát okozhat például a koffein, a csokoládé, illetve a csípős és fűszeres ételek. Fertőzés is okozhat viszketést, elsősorban a férgesség, a nemi szemölcs (amely könnyen átterjedhet a végbélre is), illetve a gombásodás és a candidiázis. Az aranyérnek is egyik jellegzetes tünete lehet a viszketés, és nagyon ritkán a végbéldaganat is viszketéssel, irritációval jár együtt.

Mikor forduljunk orvoshoz végbélviszketés miatt?

A végbéltáji viszketésről mindenképpen számoljunk be az orvosunknak, ha a viszketés mellé kiütéses bőr, váladékozás, vérzés, láz társul, vagy a végbél környékén kinövést, dudort veszünk észre. Akkor is forduljunk orvoshoz, ha a viszketés annyira intenzív, hogy nem tudunk tőle aludni, pihenni, és néhány napnál hosszabb ideig tart.

A legtöbb esetben - enyhe aranyér esetén is - a viszketés helyi kezeléssel, például krémekkel, kenőcsökkel kezelhető. A férgesség, illetve a bakteriális fertőzés esetén szájon át szedhető gyógyszert írhat fel az orvos, ha pedig szemölcs vagy súlyos aranyér okozza a panaszokat, műtéti úton távolíthatják el a kinövést.

Kezelhetjük otthon a végbél viszketését?

Az otthoni kezelés lényege, hogy ne irritáljuk vagy sértsük fel a bőrt még jobban: kerüljük a szappanok, tusfürdők, intim lemosók használatát, cseréljük le a vécépapírunkat puha, illatmentes fajtára. A nedves törlőkendők, vagy a babáknak való popsitörlők hosszú távon károsak lehetnek, mert nedvesen tartják az érintett területet. Fürdés, zuhanyozás után mindig alaposan törölközzünk meg.

Viseljünk kényelmes, bő ruhákat, és lehetőleg pamut alsóneműt, – amelyekben szellőzhet az altestünk – a tangától és a harisnyanadrágoktól pedig tartózkodjunk. Az étrendünket is alakítsuk át: csökkentsük a fűszeres ételek mennyiségét, a rostbevitelt és a folyadékfogyasztást pedig növeljük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra