Allergiás reakció hipoallergén macska mellett: lehetséges?

Az állatok által kiváltott allergiák közül a macskaallergia a leggyakoribb, illetve az allergiás asztmás esetek harmada is ehhez köthető. Megoldást jelenthet ilyen esetben egy hipoallergén cica?

„A macskaszőr-allergia nem túl szerencsés kifejezés, hiszen ha valaki allergiás a cicákra, akkor immunrendszere valójában az állat elhalt és elhullajtott hámsejtjeiben, nyálában vagy vizeletében található fehérjékre reagál túlzott mértékben. A macskák esetében az állat faggyúmirigye, valamint nyálmirigye választja ki, illetve vizelete tartalmazza a tüneteket okozó allergént” – magyarázza lapunkhoz eljuttatott közleményében dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész szakorvosa.

macskaallergia
A macskaallergiát az állat hámsejtjeiben, nyálában és vizeletében megtalálható fehérjék okozzák. Fotó: Getty Images

A macskák a köztudatban a tisztaság mintaképei, hiszen nagy gondot fordítanak bundájuk nyalogatására, tisztogatására. A mosakodás során azonban szétterítik testükön a panaszokat okozó allergént. Ezek a rendkívül apró, beszáradt és feltöredezett faggyú- és hámsejtek a levegőbe jutva akár hosszú ideig képesek keringeni a légtérben, és belélegezve allergiás panaszokat okozhatnak az arra érzékenyeknél. A macskák hámsejtjei kisebbek és ragadósabbak, mint a kutyáké, ezért könnyen felhalmozódnak a porózus felületeken. A szálló allergének megkapaszkodnak a bútorok kárpitjában, megtapadnak a ruházaton és a szőnyegben, így növelve az allergénnek való kitettséget. Emiatt a macskaallergiásoknak nemcsak akkor lehetnek tüneteik, ha érintkeznek egy állattal, hanem már az is tüneteket válthat ki, ha egy macskatulajdonos munkatárs dolgozik a közelükben, aki az allergéneket ruhájával behurcolja a munkahelyre. Emellett allergiásoknál az állat karmolása, harapása súlyos allergiás tüneteket okozhat.

A hipoallergén macska lehet a megoldás?

Az allergiára tüsszögés, köhögés, orrdugulás, orrfolyás, szem- és orrviszketés, de akár légzési nehézség, asztmás roham (zihálás, sípoló légzés) és visszatérő hörgőgyulladás egyaránt felhívhatja a figyelmet. A háziállat-allergiában szenvedők az állat simogatása után az allergiás dermatitisz tüneteit, így bőrviszketést, csalánkiütést és ekcémát tapasztalhatnak magukon. De miért fordulhat elő egyáltalán, hogy egyesek allergiásak a macskákra, míg mások nem?

„Az, hogy valaki allergiás lesz-e a macska által termelt fehérjére, genetika, az egész szervezet aktuális állapota és a környezeti tényezők kölcsönhatásának következménye” – mondja Augusztinovicz doktornő. Hozzáteszi, hogy az úgynevezett hipoallergén macskák sem jelentenek biztos megoldást a problémára. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) összesen nyolcféle macskaallergént tart számon. Ezek közül a Fel d1 az egyik legjelentősebb, amely az állat nyálmirigyében és a hámon választódik ki. Megfigyelhető, hogy idősebb, valamint ivartalanított macskák esetében a Fel d1-koncentráció alacsonyabb, sőt macskafajonként is változó a termelt allergén mennyisége. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy bár valóban léteznek olyan macskafajok (például a szibériai macska), amelyek szervezetében alacsonyabb a Fel d1 szintje, ugyanakkor egy hipoallergénként számontartott macska esetében is fennáll a lehetősége, hogy panaszt okozzon az arra érzékenyeknél.

„Ha nem szeretnénk lemondani kedvenc háziállatunkról, akkor enyhébb tünetek esetén a macska rendszeres ápolásával és fürdetésével csökkenthetjük a bundájukban lévő allergének mennyiségét. Érdemes nagy hatékonyságú részecskeszűrővel ellátott (HEPA szűrős) porszívót és légszűrőt beszerezni, ezek alkalmazása ugyanis szintén csökkentheti a lakótérben előforduló allergének mennyiségét. A tünetek mérsékléséhez javasolt macskamentes zónákat kialakítani a lakásban, ahova soha nem léphet be kedvencünk (a hálószobát mindenképpen érdemes elzárni előle). Ha az allergiás gazdi panaszai nem kontrollálhatók az expozíció csökkentésével és a tüneti szerek (antihisztaminos készítmények, szteroid orrspray, asztma elleni inhalátorok) alkalmazásával, akkor meg lehet próbálni az allergén immunterápiát. A kezeléssel hozzá lehet szoktatni a szervezetet az allergén jelenlétéhez, bár a többféle lehetséges macskaallergén miatt nem garantált a siker. Eredményes esetben viszont hosszú távon is csökkenthetők az allergiás tünetek” – tanácsolja dr. Augusztinovicz Monika.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.