Manapság annyi információt kell befogadnunk, tárolnunk, hogy az agyunk is szelektál, és csak a számára fontos dolgokat jegyzi meg. Nem mindegy azonban, hogy hány emlékképet képes tárolni, és a megfelelő pillanatban onnan előhúzni agyunk! Megfelelő táplálkozással elősegíthetjük memóriánk javulását.
Áfonya
A kis bogyós gyümölcsben van a legtöbb antioxidáns, ebben a tekintetben még a zöldségeket is megelőzi. Az antioxidáns megköti a szervezetben képződő szabadgyököket , ezzel késlelteti a sejtek öregedését, mely közvetve az agy működésére is jó hatással van. Ugyancsak nagy számban tartalmaz az áfonya antocianokat, melyek esetében a kísérletek igazolták, hogy a szabadgyökök megkötésén túl serkentik az agyműködést, ezzel javítva a memóriát. Ne becsüljük tehát le ezeket az apró bogyókat: a méretükkel fordítottan arányos az egészségre gyakorolt jótékony hatásuk!
Banán
Számos diéta során kénytelenek vagyunk mellőzni a banán fogyasztását magas cukortartalma miatt. Agyunk működését, illetve memóriánk karbantartását viszont magas tirozin tartalmának köszönhetően támogatja ez a déli gyümölcs. A tirozin egy olyan növényi aminosav, melyet szervezetünk is képes előállítani, bár nem túl nagy mennyiségben. Épp ezért kell a táplálékunkkal is bejuttatni olyan ételeket, melyek tartalmazzák ezt a fajta aminosavat. A tirozin a memória javításán kívül étvágy- és fájdalomcsökkentő hatással is bír. A banánon kívül megtalálható még a tejben, a tojás sárgájában, sovány sajtokban, joghurtban és a tonhalban. Időnként vigyünk magunkkal tízóraira egy banánt! Így a finom, édes gyümölcs élvezete közben nem kell lelkiismeret furdalást éreznünk, hiszen épp az agyunk jó állapotáért teszünk!
Cékla
Ebben a vörös gumós növényben lévő vitaminok megóvják és erősítik az erek falát. Ennek a hatásuknak köszönhetően közvetve az agyi erek oxigénellátását is javítják. Aki nem szereti a nyers cékla ízét, az párolhatja, sütheti is, de elegendő egy zöldségcentrifugával a levét kicsavarni. Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik a zeller , a káposzta és a spenót is. Egyre azonban figyeljünk: a cékla pucolásához használjunk gumikesztyűt, mert vörös színe igencsak megfogja kezünket. És a benne lévő hasznos anyagok a bőrön keresztül sajnos nem szívódnak fel!
Gyömbér
20 dkg megpucolt és lereszelt gyömbért l vízzel 15 percig forralunk. Közben 1 citromot kicsavarunk, majd a vízhez adjuk. Ezt a keveréket aztán leöntjük felforralt, és kb. 60-70 fokra visszahűtött, lehetőleg tisztított vízzel. A bátrabbak még egy 1/2 mokkáskanálnyi Cayenne-borsot is tehetnek az italba, ezzel serkentik az anyagcseréjüket. Aki eleinte tiltakozást érez az itallal kapcsolatban, az elkeverhet 1 teáskanálnyi mézet benne, hogy ihatóbbá tegye saját maga számára ezt az értékes vitaminbombát. Érdemes a keveréket éhgyomorra meginni: az agyműködésünk serkentésén túl, áttisztítja a gyomrot és a beleket, mielőtt elindulna a nap. Nem kell félni, ez nem azt jelenti, hogy a WC-re kell rohangálnunk, ez az ital nem székletlazító, vagy vízhajtó.
Mandula
Az olajos magvak közül a mandula segíti leginkább elő azt, hogy memóriánk pengeéles maradhasson. Ezt többek között magnézium, kálium-foszfát és E-vitamintartalmának köszönheti. Készítsünk például egy egyszerű vendégváró (vagy TV néző) nasit! Pici olívaolajban pirítsunk meg 10 dkg mandulát, 1 gerezd áttört fokhagymát, 1 szál friss rozmaringot és 1 mokkáskanál Himalaja sót. Csupán egy hátránya van: a mandulának, mint az összes olajos magnak magas a kalóriatartalma, így mértékletesen fogyasszuk!