A magány döbbenetes hatással van a rákbetegekre

Aki túléli a rákot, annak a magányt is túl kell – és ez sokaknak nem is sikerül, a szakemberek szerint.

Sokszor halljuk, milyen negatív hatással lehet ránk a magány. Az elszigeteltség érzése összefüggésbe hozható a szívbetegségekkel, a stroke-kal és más egészségügyi állapotokkal. De most egy új kutatás arra is rámutat, hogy azok, akik legyőzték a rákot, de magányosan élnek, kisebb valószínűséggel maradnak életben, mint azok, akiknek több szociális támogatásuk van.

Miért ronthatja a magány a rák túlélőinek további esélyeit?

Az elszigeteltség érzése több lehetséges okból is összefügghet a hosszabb távon rosszabb túlélési esélyekkel. Például az egyedüllét felszínre hozhat negatív érzéseket, ellenségességet, hozzájárulhat a stressz és a szorongás fokozódásához, de a fokozott egészségtelen viselkedésnek is kedvezhet, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás.

magány
Miért ronthatja a magány a rák túlélőinek további esélyeit? Fotó: Getty Images

„Az is lehetséges, hogy a magányos ráktúlélők nem kapják meg azt a gyakorlati és érzelmi támogatást, amelyre a tüneteik miatt szükségük lenne” – magyarázta Jingxuan Zhao, az Amerikai Rákellenes Társaság vezető munkatársa. Ő a tanulmány szerzője is, aki kollégáival közel 3450 olyan alany adatait vizsgálta, akik 50 évesek, vagy idősebbek voltak, és legyőzték a rákot. Az alanyok mindannyian egy 2008-2018 közt készült kutatásban vettek részt, és 2020 végéig követték őket nyomon.

A kutatók négyévente felmérték, mennyire érezték magukat magányosnak az alanyok, és négy kategóriába sorolták őket: alacsony/nem magányos; enyhe magány; mérsékelt magány; és erős magány.

Azok a rákos túlélők, akik bármilyen magányosságról számoltak be, nagyobb valószínűséggel haltak meg a követési időszak alatt, mint a nem magányos társaik. A tanulmány kimutatta, hogy minél magányosabb volt valaki, annál nagyobb volt a halálozás kockázata.

Ezek az eredmények még azután is fennálltak, hogy a kutatók kontrollálták a halálozás kockázatát befolyásoló egyéb tényezőket, például az életkort.

A tudósok ezzel a tanulmánnyal is szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy segítsünk a rák túlélőinek: szó szerint életet menthet, ha úgy érzik, kapcsolatba tudnak lépni másokkal, fontosak valakinek.

„A magányosságot egyre inkább a rák túlélőinek rosszabb kimenetelét előidéző kockázati tényezőként ismerik el” – mondta Dr. Arif Kamal, az Amerikai Rákellenes Társaság betegjogi vezetője. „Az ehhez hasonló kutatások rávilágítanak az onkológiai csapatok és az alapellátást nyújtó szolgáltatók fontos szerepére a magányosság felmérésében és a közösségi alapú beavatkozások kialakításában, hogy senki ne élje át vagy élje túl egyedül a rákot” – tette hozzá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra