Akár mozgás-, akár érzékszervi, vagy más jellegű a sérülése, mindenképpen annál nagyobb az esélye a felzárkózásra, minél korábban kezdenek bele egyénre szabott program szerinti fejlesztésébe. Ezt felismerve a XVIII. kerület bölcsődéiben megvalósították a korai fejlesztés lehetőségét.
Az integrált korai fejlesztés programja 1995 óta folyik a XVIII. Kerületi Egyesített Bölcsődékben. Egy főállású gyógypedagógussal kezdték el annak idején. Azóta különböző pályázatok, köztük a Fővárosi Szolidaritási Alap pályázatán elnyert támogatás segítségével fejlesztették tovább. Eleinte csak egy mellékhelyiségből alakítottak ki foglalkoztató szobát, de sürgető igény volt a nagyobb helyiségre. Ma minden szakember (egy fő és két részfoglalkozású gyógypedagógus, egy pszichológus és egy integrációs koordinátor) külön fejlesztő helyiségben foglalkozhat a bölcsődében integráltan elhelyezett és ambulánsan érkező gyerekekkel.
A munkacsoport szakemberei elmondták, hogy egyre nő az igény a korai fejlesztésre.
A XVIII. Kerületi Egyesített Bölcsődék Korai Fejlesztő Munkacsoportja ezért bővítette térítésmentes szolgáltatásait: csoportos foglalkozást indított a gyermeküket otthon nevelő szülők és gyermekeik számára. A foglalkozást minden kedden fél kilenctől tartják a Fecskefészek Bölcsőde Korai Fejlesztő Részlegében (XVIII., Vándor Sándor utca 7.). A foglalkozásokat Petus Márta integrációs koordinátor, szakgondozónő vezeti. Bejelentkezni a 290-9386-os telefonszámon lehet.
A foglalkozásokon három típusú feladatsort gyakorolnak a gyerekek a szülők segítségével: Énekkel, mondókával kísért egyszerű mozgásformákat, amelyben a ritmusos kis hangterjedelmű dalok illetve ritmusos mondókák a hangképzést, a beszédfejlődés megindulását, a szókincs bővülését segítik. A mozgásbiztonságot, a mozgáskoordinációt segítő feladatsorokat is gyakorolnak, ezeken kívül pedig az önálló játéktevékenységre serkentés érdekében az utánzó játék alapelemeinek gyakoroltatása, a kéz finom mozgásainak, a csípőfogás kialakulásának elősegítésére pedig a konstruáló játék alapelemeinek gyakoroltatása folyik.
Gyermekorvos, védőnő javaslata alapján, vagy a szülők kezdeményezésére kerülnek a gyermekek a területileg illetékes szakértői bizottsághoz, amelynek javaslatára kapják az egyénre szabott fejlesztést. Minden esetben először időpontot kell kérni - hívta fel a figyelmet Kiss Ferencné, a Kerületi Egyesített Bölcsődék vezetője. Az egyéni fejlesztő terveket a szakértői bizottság javaslata alapján állítják össze a szakemberek.
A korai fejlesztés születéstől hat éves korig tart, érzékszervi, mozgásszervi, értelmi sérüléssel egyaránt foglalkoznak a szakembereik. Amely területen a kerületieknek nincs saját szakemberük - például hallássérültek számára - utazó pedagógusok segítségével oldják meg a fejlesztést.
Jelenleg sajnos még fennáll az a probléma, hogy a bölcsődei integrációt nem követheti minden esetben az óvodai integráció lehetősége - tette hozzá Kiss Ferencné -de remélhetőleg idővel egyre több óvoda is megnyitja kapuit az eltérő fejlődési ritmusú gyermekek előtt.