A rendelőben
A nőgyógyász szakorvos a diagnózis felállítása érdekében kikérdezi és megvizsgálja a páciensét. Ennek során a hüvelyt az erre szolgáló eszközzel feltárja és megtekinti, majd egy pálcikával kenetet vesz a hüvelyváladékból. Ezt a kenetet mikroszkópos vizsgálatnak veti alá, majd a hüvelyváladékot tenyésztéses vizsgálatra laborba küldi tovább, hogy a kórokozót meghatározzák. Éppen ezért nem tanácsos nőgyógyászati vizsgálat előtt hüvelyöblítést végezni, mert így nehezebb megállapítani a hüvelygyulladás pontos okát!
Gondolja végig a panaszait, tüneteit!
Sokszor csak a vizsgálatról kijövet jut eszünkbe több kérdés, amit elfelejtettünk feltenni. Célszerű előre végiggondolnunk, pontosan mi is az, amiről beszélni szeretnénk orvosunkkal.
Segítségül összeírtuk azokat a kérdéseket, amelyeket tanácsos átgondolni, még a nőgyógyászhoz érkezésünk előtt. Milyen tünetek jelentkeztek? Például bőségesebb lett-e a hüvelyváladék, változott-e az állaga, sűrűsége, színe, szaga. A hüvelybemenete duzzadt, vörös?
Van-e egyéb tünete, például viszkető, égető érzés vizeletürítéskor vagy fájdalom a szexuális együttlét során? Fontos az orvosnak tudnia azt is, mikor kezdődtek a tünetek, illetve, hogy az életvitelében van-e olyan körülmény, amely adott esetben hozzájárulhat a hüvelyflóra egyensúlyának felborulásához. Például szed-e fogamzásgátló tablettát, kezelték-e mostanában antibiotikummal, cukorbeteg-e, szokott-e végezni hüvelyöblítést. Tudnia kell az orvosnak az esetleg fennálló terhességről, illetve, hogy ha várandós, hányadik hetét tölti. Ne lepődjön meg, ha az orvos rákérdez esetleg kényes témákra is: a szexuális szokásaira vonatkozó kérdések sem feleslegesek, hiszen a partnerváltás, a gyakori partnercsere fokozza a kockázatot. A dohányzás és az alkoholfogyasztás az immunrendszer gyengítésével illetve a bevitt cukor növelésével járul hozzá a hüvelygombák elszaporodásához és a kellemetlen tünetek kialakulásához.