"Évek óta először megint le tudtam írni a nevem. Egészen megfeledkeztem arról, hogy remeg a kezem" - sírva hívta édesanyját telefonon a 32 éves, Parkinson-kórban szenvedő Emma Lawton a BBC dokumentumfilmjében, akinek egy speciális karperec adhat reményt, hogy visszaszerezze kézremegése miatt elvesztett grafikusi állását.
Szoftver hangolja össze a kézremegéssel a karkötőt
A Kreatív cikkében arról ír: a karkötőt a Microsoft cambridge-i kutatólaborjában fejlesztették ki, amely apró rezgéseket küld viselőjének csuklójára, ezzel pedig csökkentheti egyes neurológiai betegségekben szenvedők remegő kézmozgását. Emma Lawtonnál 29 éves korában diagnosztizálták a Parkinson-kórt, azóta sem írni, sem rajzolni nem tud, de még csak egyenes vonalat sem képes húzni. Haiyan Zhang, a Microsoft technológiai innovációkért felelős vezetője direkt Emmának készítette el ezt a speciális szerkezetet, maga a projekt is róla kapta az Emma nevet. A tabletre csatlakoztatott, mozgásérzékelő szenzorokkal felszerelt eszköz képes követni a kéz remegését és felismerni az ujjak merevségének mértékét, az aktuális állapotot pedig egy szoftver segítségével monitorozza folyamatosan.
Az Egyesült Államokban 1-1,5 millió beteg szenved Parkinson-kórban, Magyarországon a becslések alapján 16-20000 beteg él. A betegség legkoraibb tünetei az úgynevezett nem-motoros tünetek, például szagláscsökkenés, székrekedésre való hajlam, depresszió és alvászavar. Kézremegés nem minden esetben jelentkezik, általánosabb a beteg mozgásának belassulása: járása ugyanis megváltozik, jellemzően csoszogni kezd, testtartása pedig merevvé válik. A finom, motorikus mozgásokat igénylő feladatok - borotválkozás, fogmosás - viszont szinte minden esetben gondot okoznak neki.