A megfázással kapcsolatban számtalan tanácsot kaptunk gyerekkorunk óta, mind az elkerülésével, mind a gyógyításával kapcsolatban. De ezek valóban használnak is? Az EverydayHealth.com segítségével a leggyakoribb tévhiteket mutatjuk be.
Az antibiotikumok segítenek
"Az antibiotikumok bakteriális fertőzések esetén segítenek, a megfázást pedig vírusok okozzák" - mondta a portálnak Dr. Daron Gersch minnesotai háziorvos.
C-vitaminnal megelőzhetjük a megfázást
"Nincs egyértelmű bizonyíték a C-vitamin hatását illetően. Egyeseknél némileg lerövidítheti a megfázás időtartamát, de a vesebetegségben szenvedőknek és a terheseknek nem szabad sok C-vitamint szedniük, mert gyomor-bélrendszeri panaszokat okozhat" - mondta Dr. Catherine Ling, a Johns Hopkins Egyetem Betegápoló Iskolájának professzora.
Segít, ha sokat eszünk
"A legfontosabb a pihenés és a sok folyadék fogyasztása, akkor is, ha már lázasak vagyunk. A húsleves különösen jó ilyenkor, mivel könnyen emészthető fehérjéket tartalmaz, hidratál, és a gőzölgő, forró levegő is segít a gyógyulásban" - magyarázta Dr. Ling.
Megfázunk, ha vizes hajjal megyünk ki
"Ha valaki vizes hajjal megy ki a szabadba, akkor fázni fog, nem megfázni. A betegségeket vírusok vagy baktérium okozzák, és akkor kapjuk el őket, ha egy beteg közelében vagyunk. Ettől függetlenül az időjárásnak megfelelően érdemes felöltözni" - mondta Dr. Gersch.
A tejtermékek fogyasztása több orrváladékot jelent
"A tejtermékek valóban sűrűbbé tehetik az orrváladékot, és nem feltétlenül tesznek jót a gyomornak sem, ha valaki lázas. Az azonban nem egy általános szabály, hogy a tejtermékek fokozzák a nyálkatermelést" - mondta a portálnak Dr. Ling.
A megfázás nem jár lázzal, csak az influenza
Dr. Ling szerint a megfázást és az influenzát is vírus okozza, bár nem ugyanaz, de attól még hasonlóak a tünetek. Mindkettő járhat lázzal, ami a szervezet egyik védekező mechanizmusa az idegen betolakodókkal szemben.
A náthás csak akkor fertőz, ha lázas is
Az ember láz nélkül, sőt, nagyon enyhe tünetek esetén is képes fertőzni. "A nátha már a tünetek megjelenése előtti napon is fertőző lehet, a leginkább pedig a tünetek megjelenését követő első négy napon" - mondta Gersch.
Nem lehet megelőzni a megfázást
Valójában sokat tehetünk azért, hogy a náthát és más betegséget megelőzzük:
- rendszeres kézmosás szappannal,
- a sokszor megérintett felületek (asztalok, konyhapultok például) fertőtlenítése,
- bőséges folyadékfogyasztás,
- egészséges, tápanyagokban gazdag ételek fogyasztása,
- elegendő alvás,
- a betegek elkerülése.
A megfázás ellen nincs oltás, de érdemes felvenni a más légúti megbetegedések (influenza, Covid) ellen védő vakcinákat.
Van rá gyógyszer
"A nátha esetén bevehető gyógyszerek valójában nem gyógyítanak meg, csak a tüneteket enyhítik, mint például a lázat. A pihenés, az idő és a sok folyadék az, ami gyógyít" - magyarázta Dr. Ling.