Mielőtt kés alá feküdt volna régóta húzódó porckorongsérve miatt, Abby Fender hosszasan mérlegelt: félt ugyan a műtéttől, de bízott benne, hogy az eljárás megszabadítja attól a kínzó fájdalomtól, amitől évek óta szenved. A profi énekesnőként dolgozó Abby végül rábólintott a beavatkozásra, ám arra, ami az altatásból ébredve várt rá, egyáltalán nem volt felkészülve.
„Abba a pillanatban, hogy magamhoz tértem az operációból, tudtam, hogy valami nincs rendben a hangommal” – idézi a Daily Mail a 39 éves amerikai nőt, aki hozzátette, onnan sejtette, hogy gond van, hogy egyáltalán nem tudott hangokat kiadni. „Egy nappal később a helyzet annyiban változott, hogy lett hangom, igaz, semmiben sem emlékeztetett arra, amilyen a műtét előtt volt” – mondja.
Az énekesnőt sokkolta, hogy a hangja jóval magasabb lett, amitől állítása szerint úgy hangzott, mint egy rajzfilmkarakter. „És a neheze csak ezután jött: egyik pillanatról a másikra, gyakorlatilag a semmiből orosz akcentussal kezdtem beszélni” – árulja el Abby, akinek ezzel az orvosait is sikerült meglepnie.
Még úgy is, hogy az idegen akcentus szindróma – noha ritka kórkép – egyáltalán nem ismeretlen az orvostudomány számára. A rendellenességet először egy francia neurológus, Pierre Marie írta le először 1907-ben, azóta pedig legfeljebb 100 esetről tudnak az orvosok. Legutóbb néhány éve egy észak-karolinai férfi került be a hírekbe, miután a daganateltávolító műtétjéből úgy ébredt, hogy ír akcentussal beszél.
Miután egy sor vizsgálatot végeztek Abbyn, az orvosai arra jutottak, hogy a műtét során valószínűleg megsérülhetett a gerincvelőt védő burok, ami ideiglenes zavarokat okozott a beszédközpontjában. Hogy mikorra gyógyul meg teljesen, azt egyelőre az orvosok sem tudják. Egyébként a idegen akcentus szindrómás esetek többségére igaz, hogy valamilyen, az agyat érintő sérülés (agyi érkatasztrófa, tompa fejsérülés, agyvérzés) váltja ki, de kialakulhat fejlődési rendellenesség, mentális zavar, trauma, vagy daganat következtében is.