Sokszor bele sem gondolunk, mennyi emberen múlik egy-egy sikeres műtét, egyszerűen csak kimondjuk az ítéletet, hogy a sebész orvos az, akié a teljes felelősség és a büszkeség. Nem kérdés, hogy az operáció sikere nagy mértékben függ az operáló szakembertől, de abba ritkán gondolunk bele, hogy ő sem egyedül áll a műtőben, ahogyan a gyógyulás sem csak a műtéttől függ. Valójában egy súlyos egészségügyi panasz esetében sok szakember összehangolt munkájára van szükség, és óriási jelentősége van, ha a tünetek kivizsgálásától a műtéten át az utókezelésig minden egyes fázisban egy összeszokott csapat kíséri a beteget.
De mi kerül ezen ennyibe?
Talán azt gondolja, erre hazánkban nincsen lehetőség. Nekünk az a válaszunk erre, hogy nálunk például megvalósítható az elképzelés: a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő olyan szakembereket tudhat a soraiban, akik többsége évtizedek óta ismeri egymást.
Nézzünk egy konkrét példát, hogyan jut el egy beteg egy protézis beültetésig, amely hazánkban az egyik legjelentősebb ortopédiai műtét. Tavaly szeptemberben, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint térd- és csípőprotézisműtétre csaknem 16 ezren vártak és előbbi esetében az állami intézményekben 590 nap, míg utóbbi esetében 488 nap volt a várakozási idő. Egy magánintézményben ennél jóval hamarabb végezhető el egy protézisműtét. A páciens az első élményeit a műtéti koordinátor kapcsán szerzi az operációhoz vezető úton, ő készíti elő ugyanis a szükséges kivizsgálásokat.
A labor után megy az aneszteziológushoz, aki az altatást, vagy az érzéstelenítést végzi. Az ilyen műtétek esetében különösen fontos, hogy a szervezetben ne legyenek baktériumok, így a páciensnek szükséges felkeresni góckutatás miatt egy urológust/nőgyógyászt, egy fogorvost és egy fül-orr-gégészt. Az operáló orvos munkáját a műtősnő/műtősfiú segíti, emellett minden esetben jelen van legalább egy, nagyobb műtéteknél két olyan szakorvos, akinek legalább akkora tapasztalata van az ilyen műtétek terén, mint az operatőrnek. Amikor új technológiát alkalmaznak az operáció során, vagy új implantátumot ültetnek be, mindig jelen van a gyártó cég képviselője is. A műtét után a szakképzett ápolók tesznek meg mindent annak érdekében, hogy a beteg jól vészelje át a műtéti stresszel járó helyzetet, majd másnap megérkezik a gyógytornász, aki legalább hat hétig, ideális esetben három hónapig dolgozik együtt a pácienssel a gyógyulás érdekében. Ritkán esik szó arról, miért olyan költségesek az ilyen műtétek: az implantátum mellett az emberi kapacitást és az ellátás minőségét is meg kell fizetni.
A sebész olyan, mint egy karmester
„Azt szoktam mondani, a páciens orvosának a legkomplexebb a feladata, amolyan karmesterként fogja össze a zenekarát. Nemcsak diagnózist állít fel, majd operál, hanem felügyeli az előkészületeket és egyeztet az ápolókkal, a gyógytornásszal és a radiológus asszisztenssel is. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben egy éven át követjük a protézis-beültetésen átesettek rehabilitációját, ebben nagyon fontos szerepe van a megfelelő szakemberek szaktudásának” – mondta Dr. Moravcsik Bence Balázs ortopéd-traumatológus, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő orvosigazgatója.
A BMM szakembereinek az a tapasztalata, hogy egy másfél órásra tervezett műtét akár 30 perccel lehet rövidebb, ha összeszokott a stáb, ez pedig jóval kisebb műtéti stresszt jelent a páciens szervezetének. Ráadásul mivel rövidebb ideig van nyitva a seb, kisebb mértékben károsodik a lágyrész, kisebb az esélye a szövődmények kialakulásának és fertőzésnek. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben, amely elsősorban – de nem kizárólag – mozgásszervi panaszokra specializálódott, több olyan összeszokott orvosi páros is van, akik több évtizede ismerik egymást. Dr. Molnár Péter és Dr. Gáspár Szabolcs főorvosok, illetve Dr. Bejek Zoltán PhD és Dr. Holnapy Gergely PhD több évtizede dolgoznak együtt, egymást támogatva végzik a protézisműtétek során, évente több száz páciens legnagyobb megelégedésére. A két, egyénenként is nagy szaktekintélyű páros a budapesti Szent Magdolna Magánkórházban végzi az operációkat.
Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő: Ha nem akar a gyógyulásában kompromisszumokat kötni! Gyors időpontadás: ma vagy holnapra általában van időpont, hétvégén is! Telefon: +36 1 44 33 433 Minden egy helyen elérhető a szakorvos, a gyógytornász, fizikoterápia. A páciens gyógyulását végigkísérjük a diagnózistól a terápia végéig!