A zsíranyagcseréről megállapíthatjuk, hogy a zsír elégetése során, a szervezet hosszú távon energiához jut, amiből például belső szerveink működéséhez, vagy mozgásunkhoz szükséges energiához jutunk. Ugyanakkor a szervezet számára szükség van egy olyan energiaforrásra is, amelyhez gyorsan hozzáfér: ez a cukor.
A cukor elégetéséhez azonban nélkülözhetetlen a hasnyálmirigy ún. szigetsejtjeiben termelődő inzulin.
A cukorbetegség lényege, hogy ez az inzulin nem termelődik, mert a szigetsejtek egy bonyolult immunológiai folyamat végén kb. 90 %-ban tönkremennek. Az inzulin hiánya elsősorban a cukor, de az előbb említett zsírok lebontását, elégetését is károsítja. A normális zsírbontáshoz ugyanis a cukrok égetésének is tökéletesnek kell lennie, vagy ahogy orvoselődeink mondták: "a zsírok a szénhidrátok tüzében égnek el."
Mint látható tehát, összetett anyagcserezavarról van szó, mely magas vér-, és vizelet-cukor, vizelet-aceton ürítést eredményez, magas vérzsír (koleszterin, triglicerid) értékekkel.
Miről ismerheti fel a szülő, hogy gyermeke cukorbeteg? Néhány szembeötlő tünetről:
- A gyerek vizeletének mennyisége nő, esetleg éjjel is vizel,
- nagyon szomjas, rengeteg (4-6 liter) folyadékot fogyaszt naponta,
- étvágya kezdetben jó is lehet, de mégis fogyni kezd.
Ezeket a kezdeti tüneteket észlelik a szülők, és így a kórházba került gyermeknél a diagnózis felállítása már igen könnyű.
A cukorbeteg gyermek kórházban eltöltött idejének első napjai nehezek lehetnek a szülő és a gyermek számára egyaránt. Célunk, hogy a vércukorszint beállítása lehetőleg a normál tartományba essen, és a gyermek a társaihoz hasonlóan teljes értékű életet élhessen, jól tanuljon, sokat sportoljon, mozogjon. Ezért aztán el kell sajátítani a szükséges segédeszközök (inzulin injekció, vércukormérő stb.) kezelését, meg kell tanulni a diéta és az injekciózás gyakorlatát, szinte át kell alakítani a család életét. Ez bizony nagyon nehéz feladat!
Célunk a többi Diabetes Centrummal együtt az, hogy a betegség kapcsán jelentkező felnőttkori érszövődményeket is megelőzzük. Ezek a szív-koszorúerek, a szemfenék erei, az agyi erek, valamint a végtagok ereinek megbetegedései lehetnek.
A cukorbetegek pontos és jó inzulinbeállítása, valamint a diéta lehetőséget ad arra, hogy ne csak a betegség azonnali következményeit, de a későbbi esetleges érelmeszesedésből adódó szövődményeket is elkerüljük.
Mindezekhez ad osztályunk valamennyi dolgozója (nővérek, dietetikus, pszichológus és orvos) segítséget a Diabetes Centrumunkba jelentkező cukorbeteg családok számára.