A betegség neve mitológiai eredetű. Priapos - Aphrodité és Dionysos gyermeke -, a termékenység istene férfiasságának megszakítás nélkül birtokában volt.
A betegség két életkori csoportnál észlelhető:
Az első csoportba az 5-10 éves gyermekek tartoznak. Náluk ez az állapot hemofíliához (vérzékenység) vagy daganatos betegséghez kapcsolódik.
A második csoportot a 20-50 éves korosztály alkotja, akiknél sokszor a baj eredete nem ismert, az azonban közös bennük, hogy míg normális erek-ciónál az artériás beáramlás dominál, addig priapizmusnál akadályozott a vénás elvezetés.
Minél később kerül orvoshoz a beteg, a gyógyítás annál nehezebb, de szinte mindig műtéti megoldást igényel.
A műtétek során a cél a vérelvezetés biztosítása.
Sajnos, a barlangos test elhegesedése miatt a merevedés később műtéti úton beültetett protézissel (szilikonbetét) oldható meg.
A téma aktualitását az adja, hogy napjainkban megoldhatóvá vált az impotencia kezelése. Ha a háttérben nem szervi probléma áll, úgy az egyik kezelési mód a barlangos testbe adott injekció, melynek otthoni használatára a beteget be is tanítják.
Ha fegyelmezetlenségből a páciens túladagolja a szert, az eredmény priapizmus lesz. Ekkor, úgy 4-6 órán belül orvoshoz kell fordulni. Ez esetben ez "elleninjekcióval" kezelhető az állapot.
Hosszú, kínos várakozás elteltével azonban már csak a fent leírt módokon lehet segíteni.
Az előbb említett gyógyszer okozta mellékhatást hivatott elkerülni a nálunk is forgalomba került kék, sárga és narancssárga tabletta, melyeknek priapizmust okozó mellékhatásával eddig nem találkoztam. XII.évf./2.sz.