Napjainkban egyre népszerűbbek a szabadban végzett szabadidős és sporttevékenységek. Azonban nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a napsugárzás jelentős mennyiségű UV-sugárzást is tartalmaz, ami viszont a szem szöveteit károsíthatja. A napfény vagy az egyéb mesterséges UV-fényforrások károsíthatják a szem felszínét (hóvakságot vagy kúszóhártyát okozva), a szemlencsét ( szürke hályog ) vagy a retinát (sárgafolt sorvadás vagy napfogyatkozás miatti vakság).
Az ultraibolya sugárzásnak 2 fő típusa van, az UV-A és az UV-B sugárzás. Az UV-A a hosszabb hullámhosszúságú sugárzás, hullámhossza közel van a már szemmel is látható kék fény hullámhosszához. Az UV-A sugárzás felelős a bőr barnulásáért és a bőr öregedésében is szerepet játszik. Az UV-B sugárzás az aktívabb, alacsonyabb hullámhosszúságú sugárzás, ami hólyagos bőrégést okozhat, és a bőrrákkal is összefüggésbe hozható.
A napfény vagy a mesterséges fényforrások mint pl. a hegesztőfény vagy a szolárium fokozott használata megégethetik a szem felszínét (szaruhártya és kötőhártya) hasonlóképpen, mint ahogy a nap a bőrt megégeti. A veszély nagyobb az olyan környezetben, ahol az UV-sugárzás visszavert, mint pl. vízparton vagy havas környezetben. Habár a hóvakság (fotokeratitisz) eléggé fájdalmas lehet, általában magától meggyógyul 1-2 nap alatt. Ha a szemet rendszeresen éri napfény, akkor egyéb szemfelszíni elváltozások is kialakulhatnak, mint a kúszóhártya.
Az UV sugárzás szemészeti veszélyei
A szürke hályog (katarakta, a szemlencse elszürkülése) fontos egészségügyi probléma az egész világon, és a miatta végzett műtét a leggyakoribb műtéti beavatkozás idős korban. Világszerte a szürke hályog a felelős a komoly látásromlások mintegy feléért, és körülbelül 20 millió embert érint. Számos laboratóriumi és közegészségtani vizsgálat igazolta, hogy kapcsolat van a napfény és a szürke hályog kialakulása között. Az UV sugárzás csökkentése biztosan csökkenti bizonyos típusú szürke hályog kialakulásának valószínűségét.
A sárgatest sorvadás (macula degeneratio- az éleslátás helyének időskori károsodása) a fejlett világban az 50 éves kor felett kialakuló vakság legfőbb okozója, és egyre fontosabb probléma lesz, ahogy a népesség öregszik. Laboratóriumi vizsgálatok szerint mind az UV, mind a kék hullámhosszú sugárzás károsítja a retinát (látóhártya), és számos kutató szerint az UV és a kék sugárzás szerepet játszik a retina öregedésében, és a sárgatest sorvadásában.
Az UV sugárzás szerepet játszhat bizonyos bőrdaganatok kialakulásában is, mint a laphámrák, a bazál sejtes rák, ill. a festék sejtes rák. Ezért tanácsos védeni a szemet az UV (beleértve a hosszabb hullámhosszúságú UV-A) és a kék sugárzások ellen is .
Pusztán az ellenzős sapka viselése felére csökkenti az expozíciót. A napszemüvegek képesek kiszűrni gyakorlatilag az összes UV sugárzást, de egy napszemüveg vásárlásakor még nehéz megmondani, hogy az pontosan hogyan is viselkedik. Az " UV-szűrő" cimke azt jelenti, hogy a szemüveg az UV-B sugárzás nagy részét kiszűri, de az UV-A sugárzás és a kék hullámhosszúságú fény elleni védelem jelölése még nem megszokott. Az ablaküveg, és az üvegből készült szemüvegek az UV sugárzás nagy részét képesek kiszűrni, a műanyag szemüvegek és a napszemüvegek azonban csak akkor, ha speciális UV sugárzás elleni réteggel látták el.
A manapság divatos szolárium fényének UV tartalma 90%-kal kevesebb mint a napsugárzásé, azonban a fokozott használattal a szolárium csövei öregednek, és megnövekedhet az UV tartalom.
Javaslatok:
Ismerve az UV sugárzás szerepét egyes bőrrákok és szembetegségek kialakulásában, az embereknek védeniük kellene a szemüket, különösen ha fokozott napsugárzásnak vannak kitéve. Ha legalább olyan napsütés van, ami már barnulást vagy leégést okozhat , akkor sapka vagy napszemüveg használata javasolt a szem védelmére.
Azok az emberek, akiket nagy UV-sugárzás ér, különösen azok, akik hosszú időt töltenek a napon vagy hóban erős napfényben, és azok akik mesterséges sugárzások közelében vannak (ívfény vagy szolárium), használjanak szorosan záródó védőszemüveget, vagy napszemüveget, amelyek elnyelik az összes UV-B és UV-A sugárzást, valamint a kék sugárzás nagy részét is.
A vásárlóknak adatokkal kell rendelkezniük az egyes napszemüvegek UV- és látható fény elnyelési tulajdonságaikról. Ezért a gyártóknak biztosítani kellene, hogy egyszerű, könnyen érthető módon legyen feltüntetve a napszemüvegeken az UV-B és UV-A elnyelés mértéke, csakúgy, mint a kék és egyéb látható fény elnyelésének a mértéke.