A gyógyszergyártók kutatási törekvései világszerte sokat javítottak az utóbbi két évtizedben a rákbetegek életkilátásain, ám szükség van gyártóktól független kutatásokra is, hogy azokon a területeken is legyen előrelépés, ahol piaci alapon nem éri meg fejleszteni - figyelmeztetett az Európai Klinikai Onkológiai Társaság (ESMO) szaklapjában megjelent tanulmány, amelyről hírt ad az újság.
A betegek bevonásával zajló klinikai gyógyszervizsgálatokban a legfontosabb szempont a biztonság - éppen ezért az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a kezdeti kutatási fázisokban továbbszigorít az európai előírásokon. Nem elég, hogy új gyógyszerek válnak elérhetővé, meg kell találni a betegeket is, akik számára igazán hasznos lehet az alkalmazásuk, derült ki a magazin által közölt összefoglalókból, amelyek a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság 2017-es továbbképző szimpóziumairól számolnak be. Több száz hazai szakorvos részvételével tanácskoztak a rákkutatás legújabb orvostudományi fejleményeiről, dilemmáiról Balatonfüreden és Visegrádon.
Az életük utolsó szakaszába lépett betegek gondozását felvállaló hospice szolgálatoktól segítséget kérni nem lemondást jelent a betegről, hanem esélyt arra, hogy a hátralévő időt a lehető legjobb fizikai és lelki állapotban tölthesse, hangsúlyozta Szy Ágnes, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház hospice osztályának pszichológusa a lapnak adott interjújában. A szakember szerint a fájdalomcsillapításon, a gondos ápoláson túl lelki támaszt és élményeket is kell adni a végstádiumba kerülő betegeknek függetlenül attól, hogy mennyi idejük van még az életből.
Forrás: Rákgyógyítás.hu