Az emberi szervek miniatürizált változatainak a rákos sejtek elleni küzdelemben van óriási szerepük. Ezek segítségévek ugyanis nem szükséges az emberi szerveket kockázatnak kitenni. Egy Los Angeles-i kutatócsoport szerint a most létrehozott chip fontos szerepet játszik majd a rákellenes kezelések biztonságosságának tesztelésében, mivel a rákos sejtek elleni küzdelem során a szív károsodását kockáztatják – számol be az új eljárásról a Science Alert.
Percenként hatvanszor dobban
Az emberi szervek miniatürizált változatainak laboratóriumi tesztelésére számos példát találni. Ezek célja, hogy megvizsgálják a különböző gyógyszerek hatásait a szervekre anélkül, hogy bárkit is veszélyeztetnének. A Los Angeles-i Cedars-Sinai Medical Center kutatói most egy szívet reprodukáló chipet hoztak létre, amely meglepő módon több hétig működőképes maradt. Az őssejtekből létrehozott chip az emberi szívhez hasonlóan percenként körülbelül hatvanszor "dobban".
Az ehhez hasonló kutatásoknak az a célja, hogy a véráramlás és a szív mechanikai mozgásának szimulálásával a kutatók előrejelezhessék bizonyos gyógyszerek veszélyeit. Az amerikai kutatócsoport által kifejlesztett szívchip lehetővé teszi a szívre potenciálisan ártalmas kemoterápiás szerek szűrését.