A telítetlen zsírok lebontásából származó mérgező melléktermékek megnövelik a súlyos gyulladás, sejtpusztulás és többszörös szervelégtelenség valószínűségét az elhízott, akut hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegekben - állítják a Pittsburgh-i Orvostudományi Egyetem kutatói. A Science Translational Medicine szaklapban megjelent eredmények még több bepillantást engednek abba, hogyan okozhatnak a zsírok szövődményeket a hirtelen gyulladással járó, nem fertőző betegségek esetén.
Vijay Singh, a tanulmány vezető szerzője elmondta, az orvosok megfigyelték, hogy az elhízott páciensek esetében nagyobb a negatív kimenetel kockázata trauma, súlyos égés és hasnyálmirigy-gyulladás után. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a telítetlen zsír lebontása akut gyulladásos megbetegedések esetén szövetkárosodáshoz vezethet a test egészében.
Dr. Singh kutatócsoportja 24 olyan beteg hasnyálmirigy szövetmintáját vizsgálta, akik akut hasnyálmirigy-gyulladásban haltak meg, és ezeket 50 olyan páciens mintáival vetették, akik más okok következtében hunytak el. Kiderült, hogy az elhízott betegek hasnyálmirigye több zsírsejtet tartalmazott, és megerősítette, hogy a CT-vizsgálat zsír jelenlétét mutatta a páciensek halála előtt. A boncoláskor vett szövetminták azt is kimutatták, hogy több hasnyálmirigy sejt pusztult el a zsírsejtlebomlás környezetében.
Hat elhízott, súlyos akut hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegből (akikből műtéti úton eltávolították az elhalt szövetet) származó hasnyálmirigy folyadékban a telítetlen zsírok lebontásából származó telítetlen zsírsavak nagyobb mennyiségét mutatták ki, mint telített zsírsavakat. Amikor a kutatók kémcsőben egészséges hasnyálmirigy sejteket és telítetlen zsírsavakat vegyítettek, a hasnyálmirigy sejtek elpusztultak.
"Most, hogy jobban megértjük e szövődmények kialakulását, lehetőségünk nyílik megelőzésükre, valamint a halálozások visszaszorítására" - nyilatkozta Dr. Singh.