A beteg aortabillentyűjének saját pulmonális billentyűjével való helyettesítése nagyobb mértékben javítja a túlélést és az életminőséget, mintha azt egy donor ugyanezen szervével pótolnák.
Az oxigéndús vért az aortabillentyűn keresztül pumpálja a szervezet a test táplálására, míg a pulmonális billentyűn keresztül az oxigénben szegény vér távozik a tüdőből. Bizonyos rendellenességek és betegségek hatására szükségessé válhat az aortabillentyű pótlása, ami bonyolult ugyan, de rutinműtétnek számít már három évtizede.
Az új billentyű lehet mechanikus, amely erős ugyan, de a vérrögképződés megelőzésére élethosszig tartó gyógyszeres kezelésre lehet szükség; vagy graft, amelyet vagy egy holttestből, vagy az élő szív másik kimeneti billentyűjéből vesznek ki, ami kisebb igénybevételnek van kitéve.
Tíz év elteltével négy beteg hunyt el az úgynevezett "autograft", azaz élő billentyű csoportból, szemben a "homograft", vagyis donor billentyűt kapott csoportban tapasztalt 15 halálesettel. Azaz a túlélési arány az első csoportban 97 százalék, a másodikban pedig 83 százalék volt.
"Eredményeink azt a feltételezést támasztják alá, hogy az aorta billentyű helyére ültetett élő billentyű jelentős mértékben javíthatja a klinikai kimenetelt" - számoltak be a kutatók. "A Ross-eljárásnak elkeresztelt autograft beavatkozást követően az életminőség mutatói is jelentősen jobbak lettek.
A Ross-eljárás során az eltávolított pulmonális billentyűt egy halott donor ugyanezen szervével helyettesítik. Yacoub elmondta, hogy az aorta billentyű pótlása során a saját szövet beültetése valamelyest segítette a szervezetet abban, hogy megbirkózzon a nyomás és a méret állandó változásával.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com