A sürgősségi ellátásban tapasztalt, egyre égetőbb orvoshiányra hívta fel a figyelmet a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, Éger István - írja az Index . Aggasztó eredménnyel szolgált ugyanis a Sürgősségi Betegellátó Osztályok (SBO) munkaerőhelyzetének felmérése: kimutatásuk szerint az ország sürgősségi osztályain 600 szakképzett orvosra lenne szükség a minimumfeltételek teljesítéséhez, ehhez képest jelenleg csak 140 orvos dolgozik a területen.
Sokszor egyetlen szakorvos sincs már az osztályon
A 103 érintett hazai kórházba a törvényes munkarend betartásához havi szinten minimum hat szakképzett műszakvezető kellene. A hazai kórházak sürgősségi osztályai ezek szerint folyamatosan törvénysértő módon működnek, ugyanis "2017. január 1-től az SBO-k osztályvezető főorvosa, illetve műszakvezető szakorvosa kizárólag sürgősségi szakorvos, illetve oxyológai és sürgősségi orvostan szakorvos lehet" - írta Éger.
A kamara elnöke szerint az országos felmérések eredményeit torzítja, hogy az érintett orvosok meg vannak félemlítve, és sokan még informatívan sem mertek válaszolni a munkakörülményeiket vizsgáló kérdésekre. Enyhébb esetben csak annyi a gond, hogy nincs folyamatosan szakképzett műszakvezető, de ennél sokkal gyakoribb, hogy nemcsak sürgősségi szakorvos, hanem egyáltalán szakorvos sincs az osztályon. A műszakokat rendszerint rezidensekkel láttatják el a közlemény szerint. A kamara elnöke szerint a helyzet nemcsak a betegek, hanem a műszakot végző orvosok biztonságát is veszélyezteti.
A minisztérium előtt ismeretlen a probléma
Az Index az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóosztályához fordult a kérdést illetően, ahonnan azt a választ kapták: a MOK felmérésének "pontos módszere, forrása" ismeretlen, az Egészségügyért Felelős Államtitkárságra pedig sem a szolgáltatóktól, sem a Kórházszövetségtől eddig nem érkezett olyan jelzés, amely a MOK által felvetett problémára irányult volna.
Hozzátették, hogy ugyan 2017. január 1-től valóban az osztályvezető, műszakvezető szakorvosoknak sürgősségi szakorvos, oxyológiai szakvizsgával kell rendelkezniük, de egy kormányrendelet szerint (96/2003), ha új vagy módosított szakmai minimumfeltételt hirdet a jogszabály, akkor annak hatálybalépésétől két hónap áll a kórházak, igazgatási szervek részére, hogy bejelentsék a "minimumfeltételeknek való megfelelést.