Ha az emberiség nem mérsékli jelentősen a szén-dioxid-kibocsátást, akkor 3-5 Celsius-fokkal is nőhet az átlaghőmérséklet az iparosodás előtti időkhöz képest. Ez jóval meghaladja a 2015-ös párizsi klímaegyezményben megfogalmazott célt, miszerint a világ országai 1,5-2 Celsius-fokra korlátozzák a hőmérséklet növekedését.
Még szélsőségesebb lesz az időjárás
2019-ben már így is 1,1 Celsius-fokkal volt magasabb a globális átlaghőmérséklet a 19. század második felében mért átlaghőmérsékletnél. A tavalyi év volt a 2. legmelegebb év az időjárási feljegyzések kezdete óta. Ennél melegebbet csupán 2016-ban jegyeztek fel: akkor a globális átlaghőmérséklet 1,2 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás kora előtti szintet.
A klímaváltozás minden bizonnyal hozzájárult 2019 időjárási szélsőségeihez , az európai hőhullámokhoz, és a Dorian hurrikán kialakulásához is, amely 50 embert ölt meg a Bahamákon szeptemberben - vélik a kutatók. Ausztráliában pedig 2019 volt a legmelegebb, legszárazabb év, amely hatalmas bozóttüzeket eredményezett. Ezek óriási pusztítást végezetek a vadvilágban, az ökoszisztémában és a környezetben is. Számos emberéletet követeltek és otthonok ezreit pusztították el.
A szakemberek arra számítanak, hogy 2020-ban és a következő évtizedben jóval szélsőségesebb lesz az időjárás. Ezért pedig a légkörben felhalmozódott üvegházhatású gázok rekordmagas szintje felelős.